4 powody dlaczego Daily Scrum jest nudny

by | sty 16, 2017 | 1 comment

W większości organizacji, które korzystają ze Scrum, kiedy zapytasz czy mają Daily Scrum, odpowiedzą, że tak. Ale często Development Team uważa, że jest to dla nich strata czasu i totalna nuda. Nie powinno tak być! Kiedy zespół mówi mi, że ich codzienny Scrum jest nudny, prawie zawsze oznacza to, że coś jest nie w porządku. Dzisiaj przedstawiam 4 powody dlaczego Daily Scrum jest nudny.

Daily Scrum ala 3 pytania do Ojca Prowadzącego

Jednym z powodów dla, którego Daily Scrum jest nudny jest to, że w większości przypadków Development Team rutynowo i bez zastanowienia odpowiada na pytania zaczerpnięte ze Scrum Guida:

  • Co zrobiłem wczoraj, co pomogło Zespołowi Deweloperskiemu przybliżyć się do osiągnięcia Celu Sprintu?
  • Co zrobię dzisiaj, co pomoże Zespołowi Deweloperskiemu przybliżyć się do osiągnięcia Celu Sprintu?
  • Czy widzę jakiekolwiek przeszkody mogące uniemożliwić mi lub Zespołowi Deweloperskiemu osiągnięcie Celu Sprintu?
Odpowiedzi nie mają żadnej wartości dla reszty Zespołu, tym bardziej, że bardzo często członkowie Development Team’u
skupiają się na osiągnięciu swoich osobistych celów i zakończenia swoich Product Backlog Itemach, nie biorąc, w ogóle pod uwagę, że pracujemy jako Zespól i jako Zespół mamy osiągnąć Cel Sprintu.
W dodatku wszyscy zapewniają, że zrobili niesamowicie dużo wczoraj, dzisiaj to już w ogóle “góry przeniosą” i nigdy, ale to nigdy nie mają żadnych przeszkód. Po prostu cud — miód i … nuda.

Przecież celem Daily Scrum nie jest stanie w kręgu i odpowiadanie na 3 pytania w ciągu 15 min. Spotykacie się jako Zespół, żeby sprawdzić jak się zbliżyliście do Celu Sprintu i jaki byłby najlepszy kolejny krok w tym kierunku. Innymi słowy jest to okazja do sprawdzenia aktualnego stanu Sprint Backlog i w razie potrzeby dostosowaniu, tak, aby zbliżyć się do osiągnięcia Celu Sprintu. Daily Scrum jest spotkaniem planującym pracę Development Team’u do kolejnego Daily Scrum. Dyskutujecie i podejmujecie decyzje wspólnie jako Zespół koncentrując się na jak najszybszym ukończeniu kolejnych Product Backlog Items.

Na koniec spotkania Development Team powinien wiedzieć jaki jest stan Sprint Backlog i mieć ustalony plan pracy do kolejnego Daily Scrum.

Daily Scrum ala Niekończąca się opowieść

Kolejnym powodem, kiedy Daily Scrum staje się nudny, jest fakt, że rozwleka się i przedłuża w nieskończoność.
Na początek, każdy się spóźnia, bo przecież “2 minuty nikogo nie zbawią”. Kiedy wreszcie wszyscy zdążyli już sobie zrobić kawę, pójść do toalety, dokończyć ostatnią linijkę kodu, zaczynamy spotkanie z 10-minutowym opóźnieniem. Po czym każdy, próbuje rozwiązać swoje problemy, opowiedzieć jak to jest ciężko i że w ogóle nie da się tego spotkania zrobić w 15 minut. Mija 40 minut a spotkanie nadal trwa i wszyscy narzekają, że tracą tyle czasu, że spotkań jest za dużo, że nie mają kiedy pracować, że korki rano, że dzieci chore.
Taka sytuacja zdarza się, przeważnie, kiedy mamy do czynienia z niedoświadczonym Scrum Masterem. Może być też tak, że Scrum Master nie bywa na Daily, bo według Scrum Guide nie musi i Zespół robi spotkanie tak jak chce. Scrum Master na początku pracy z Development Team powinien pełnić rolę moderatora.

Musimy sobie jednak zdawać sprawę, że Daily Scrum to trwające maxymalnie 15 minut spotkanie odbywające się zawsze o tej samej porze i w tym samym miejscu. Daily Scrum nie trwa dłużej, ewentualnie może skończyć się wcześniej. Zadaniem Scrum Mastera jest nauczyć Development Team, w jaki sposób trzymać się ram czasowych i prowadzić rozmowę. Przede wszystkim trzeba być twardym. Nie czekamy na spóźnialskich. Zaczynamy zawsze o czasie i kończymy po 15 minutach, niezależnie od tego w jakim miejscu rozmowy obecnie się znajdujemy. Dygresje i rozwiązywanie problemów zostawiamy na czas po Daily Scrum, kiedy zostają tylko zainteresowane osoby.

Daily Scrum ala Raportowanie postępu do Scrum Mastera

Jeśli tak robisz, jesteś w totalnym błędzie. Scrum Master nie jest Twoim managerem, a Daily Scrum nie jest dla niego. Nikt oprócz członków Development Team nie powinien być bardziej zainteresowany informacją, jaką masz do przekazania.
Najgorzej jak na spotkaniu pojawia się Product Owner lub (w najgorszym wypadku) na taki pomysł wpada Project Manager (bo skąd Project Manager w Scrum?). Wtedy Zespół na 100% będzie raportował postęp do jednego z nich. Co ważniejsze, nie ma to nic wspólnego ze Scrum’em. Udział w Daily Scrum powinien brać Development Team i opcjonalnie Scrum Master. Nikt inny.
Rolą Scrum Mastera jest nauczenie Development Team w jaki sposób powinno przebiegać spotkanie, ile powinno trwać oraz upewniać się, że w ogóle się odbywa. Tylko tyle i aż tyle. Żadnego raportowania i rozliczania z zadań.

Daily Scrum ala Ja tu tylko sprzątam

Chyba najgorszy z możliwych przypadków. Ktoś w organizacji uważa, że wystarczy mieć spotkanie pod nazwą Daily scrum, żeby robić Scrum. Albo wprowadzając Scrum na siłę, bo modny albo wszyscy muszą robić, zmusił grupę osób do odbywania spotkania. Tak, napisałam grupę, bo niekoniecznie ta grupa to jest Zespół.
I tak spotyka się grupa osób, gdzie każda z nich zajmuje się zupełnie czymś innym. Stoją, gapią się w podłogę albo w okno i każdy po kolei opowiada o swoich zdaniach. A ponieważ nikt inny nie jest w temat zaangażowany, obchodzi go jak “zeszłoroczny śnieg” o czym mówił poprzednik. Sama bym się zanudziła.

Podsumowanie

Daily Scrum nie powinien być nudny, ale jeśli nadal jest, zobacz czy nie popełniasz wyżej wymienionych błędów. Upewnij się, że Zespół jest świadomy po co właściwie jest Daily Scrum i dla kogo jest przeznaczony. Scrum Master powinien zadbać o dyscyplinę, energię i poczucie wspólnego celu na Daily Scrum. Wierzę, że po wyeliminowaniu błędów, nie tylko odkryjesz ogromną wartość z Daily Scrum ale będziesz z niecierpliwością czekał na kolejne spotkanie.

Powodzenia!

WordPress PopUp Plugin