Szkolenie Professional Scrum Master II

Zostań Zaawansowanym Scrum Masterem. Zdaj egzamin PSM II

Professional Scrum Master II to zaawansowany 2‑dniowy warsztat zaprojektowany, żeby wesprzeć profesjonalny rozwój Scrum Mastera. PSM II porusza aspekty pracy Scrum Mastera związane z pracą z Zespołami Scrum, wsparciem Product Ownera i transformacją organizacji.

Na szkoleniu Professional Scrum Master II Scrum Masterzy dowiedzą się z jakich postaw korzystać i co charakteryzuje dobrego Scrum Mastera. Uczestnicy mogą pogłębić zrozumienie Scrum i otrzymają narzędzia, którymi mogą pomóc innym zrozumieć na czym polega ich rola.

Szkolenie PSM II zostało stworzone przez Scrum Masterów dla Scrum Masterów, zatem prowadzący wchodzi w rolę Scrum Mastera facylitując proces uczenia uczestników. Ponieważ wszystkie ćwiczenia opierają się na dzieleniu się doświadczeniem i wglądem przez uczestników wymagane jest, żeby uczestnicy mieli doświadczenie w pracy jako Scrum Master przez minimum pół roku.

PSM II nie jest wprost szkoleniem przygotowującym osoby posiadające certyfikat PSM I do kolejnego poziomu egzaminu. W zamian Professional Scrum Master II porusza trudne tematy transformacji Agile, inspiruje do dalszego rozwoju, wskazuje konkretne obszary kompetencji Scrum Mastera i pokazuje jak lepiej czerpać wskazówki z samego frameworku Scrum. Jeśli uczestnik posiada odpowiednie doświadczenie, egzamin będzie czystą formalnością.

Szkolenie Professional Scrum Master II zostało początkowo utworzone przez Barry Overeem i Christiaan Verwijs jako praktyczny warsztat Scrum Master Advanced dla Scrum Masterów poszukujących rozwoju i zostało dopracowane w kolejnych ponad dziesięciu iteracjach. PSM II odpowiada na najczęściej spotykane potrzeby Scrum Masterów działających w organizacjach. Pomaga przejść na kolejny poziom rozwoju i lepiej wypełniać rolę w spieraniu Zespołu, Product Ownera i organizacji. PSM II pomaga także wyjść poza mechaniczny Scrum tak często spotykany w wielu firmach.

Podczas szkolenia trener PST dzieli się historiami ze swojego doświadczenia, narzędziami dla Scrum Mastera i technikami facylitacji takimi jak Liberating structures czy Training From The Back Of The Room.

Czym szkolenie różni się od szkolenia Professional Scrum Master (PSM)?

Szkolenie Professional Scrum Master (PSM) skupia się na “Dlaczego?” w Scrum i kwestii profesjonalizmu w pracy. PSM służy jako wprowadzenie do Frameworku Scrum dla osób zaczynających przygodę ze Scrum lub przygotowujących się do pracy jako Scrum Master. Po szkoleniu Scrum Masterzy nie zawsze potrafili skutecznie działać i podważać status quo. Łatwo jest też popaść w rutynę w obliczu codzienności.

Professional Scrum Master II

Zakres szkolenia Professional Scrum Master II

Professional Scrum Master II (PSM-II) to kontynuacja podróży w głąb Scrum. Warsztat zgłębia wyzwania jakie spotyka Scrum Master i odzwierciedla w jaki sposób Scrum Master powinien i nie powinien działać w tych sytuacjach.

Cele szkolenia Professional Scrum Master II

 • Pokazać praktyki, narzędzia, umiejętności i postawy, które charakteryzują efektywnego Scrum Mastera,
 • Nauczyć jak pryncypia i wartości pomagają Scrum Masterom podejmować właściwe decyzje
 • Doświadczyć jak Scrum Master służy jako servant-leader i udoskonala swoje możliwości w tej roli
 • Przedyskutować co Scrum Master może zrobić, żeby wspierać Zespoły Developerskie i Product Ownerów w stawaniu się bardziej efektywnymi
 • Pokazać sposoby w jakie Scrum Master może pomóc zmieniać środowisko, tak, żeby wspierało Zespoły Scrum w odnoszeniu sukcesów z większą zwinnością
 • Dostarczyć wskazówki i techniki dla Scrum Masterów do pracy z resztą organizacji we wspieraniu Zespołów Scrumowych
 • Przećwiczyć metody pracy z grupą
 • Przećwiczyć i doświadczyć wybrane narzędzia facylitacji
 • Poznać podstawowe pytania coachingowe
 • Dostarczyć inspiracji jak efektywnie budować środowisko wspierające podejście Agile
 • Pokazać jak współpracować z managerami w swojej organizacji

Adresaci szkolenia

 • Scrum Master z praktycznym doświadczeniem minimum 1 rok
 • Agile Coach szukający lepszych metod wspierania organizacji
 • Manager wspierający Zespoły Scrum

Mocne strony

Szkolenie Professional Scrum Master II prowadzi certyfikowany przez scrum.org Professional Scrum Trainer. Żeby zdobyć poziom PST, czyli Professional Scrum Trainer trzeba zdać egzaminy PSM I, PSM II i PSM III na poziomie minimum 95% poprawnych odpowiedzi, złożyć aplikację, przejść przez szkolenie Train The Trainer dla każdego prowadzonego szkolenia i przejść pozytywnie weryfikację koleżeńską przeprowadzoną przez minimum trzech trenerów PST. Dlaczego to dla Ciebie ważne?

W momencie tworzenia organizacji Scrum.org, Ken Schwaber zdecydował, że jej głównym celem będzie szerzenie ugruntowanej wiedzy na temat Scrum. Wiedza powinna być taka sama i przekazywana w ten sam sposób. Posiadacze certyfikatów wydanych przez Scrum.org powinni reprezentować wysokiego poziomu wiedzę i umiejętności. 

Oprócz weryfikacji wiedzy trenera PST i umiejętności prowadzenia szkolenia, scrum.org zapewnia materiały szkoleniowe. W ramach powierzonych materiałów każdy Professional Scrum Trainer musi poprowadzić ćwiczenia obowiązkowe. Szkolenie Professional Scrum Master II zawsze jest oparte na najnowszej wersji materiałów scrum.org. Nad jakością zawartości merytorycznej szkolenia czuwa społeczność certyfikowanych trenerów PST Scrum.org z całego świata łącznie z Kenem Schwaberem we własnej osobie. W ten sposób w każdym miejscu świata na szkoleniu Professional Scrum Master II jest przekazywana dokładnie ta sama informacja. Taki sposób pracy wymaga więcej wysiłku ze strony organizacji, ale wyraźnie wyróżnia szkolenia Scrum.org od szkoleń, na których trener przekazuje swoją wersję Scrum na swoich materiałach.

Trener prowadzący szkolenie zajmuje się też mentorowaniem kandydatów na PST, przygotowywaniem pytań na egzaminy PAL‑E, PSM II i przeprowadza przeglądy grupowe na kandydatów PST.

Szkolenie jest prowadzone w formie interaktywnych warsztatów z wykorzystaniem najnowszych technik treningu.

Korzyści szkolenia Professional Scrum Master II

Plan Szkolenia Professional Scrum Master II

 1. Wprowadzenie
 2. Scrum Master
  • Profesjonalny Scrum Master
  • Servant-Leadership
 3. Zespół Developerski
  • Zespół Developerski odnoszący sukcesy
  • Cel Sprintu
  • Definition of Done
  • Wskazówki dla Scrum Mastera
 4. Product Owner
  • Dostarczanie produktu
  • Mierzenie sukcesu i mierniki produktu
  • Zarządzanie w Scrum
 5. Organizacja
  • Managerowie średniego szczebla
  • Scrum Master jako Agent Zmiany

Parametry szkolenia

 • 2 dni po 8 godzin szkolenia
 • lunch oraz catering w ciągu dnia (kawa, herbata, soki, ciastka),
 • Cena Early Bird: 3500 PLN netto — do 3 tygodni przed szkoleniem,
 • Cena Regularna: 3800 PLN netto

Wymagania

Od uczestników wymagamy minimum roczne doświadczenie jako Scrum Master. Wcześniejsze uczestniczenie w szkoleniu Profesional Scrum Master i posiadanie certyfikatu PSM I są zdecydowanie zalecane.

Certyfikat Professional Scrum Master II

W celu uzyskania certyfikatu Scrum.org wymaga zdania egzaminu potwierdzającego posiadanie odpowiedniej wiedzy. W ciągu 2 dni od zakończenia szkolenia uczestnicy otrzymują voucher na egzamin Professional Scrum Master II (PSM II). Egzamin zdaje się online na stronie scrum.org przez przeglądarkę internetową. Dodatkowo, jeżeli uczestnik szkolenia podejdzie do egzaminu w ciągu 14 dni od otrzymania vouchera i nie uzyska pozytywnego wyniku, otrzyma drugi voucher od scrum.org. Większość uczestników naszych szkoleń osiąga wynik ponad 90% poprawnych odpowiedzi.

Parametry egzaminu:

 • 30 pytań
 • 90 minut
 • 85% prawidłowych odpowiedzi jest potrzebne do zaliczenia
 • test jednokrotnego wyboru, test wielokrotnego wyboru, pytania prawda/fałsz

Pytania są trudniejsze i bardziej rozbudowane niż na egzaminie Professional Scrum Master I. Pytania na egzaminie Professional Scrum Master II zawierają studium przypadku do rozwiązania (Case Study).

Terminy Szkoleń Certyfikowanych scrum.org

Data Wydarzenie Miasto Cena Zapisy
28-Cze-2021 Professional Scrum Master IIPSM II Online 3400.00 Zapisz się

Zapytaj o możliwość zorganizowania szkolenia zamkniętego

Szkolenia Scrum.org są dostępne także jako szkolenia zamknięte

Szkolenia scrum.org

Uczestnicy o naszych szkoleniach

WIELKIE DZIĘKI za szkolenie. Sposób prowadzenia i atmosfera on a top level.

Darek

Developer

Super szkolenie. Dowiedziałem się że agile to zupełnie co innego niż sobie to wyobrażałem.

Maciek

Project Manager

Szkolenie, na które każdy, kto pracuje lub ma w planach pracować w Scrumie musi przyjść!

Michał Domachowski

Scrum Master, Currenda Sp. z o.o.

Mam już praktykę i wydawało mi się, że dużo wiem. Wracam do zespołów z mega motywacją i mnóstwem nowych pomysłów. Dużo inspiracji, dużo pracy poza strefą komfortu. Trochę mało czasu.

Krzysztof

Scrum Master

To drugie, po PSPO I, szkolenie Scrum.org w którym miałem okazję uczestniczyć, pierwsze u Krystiana. Poziom szkolenia przekroczył moje oczekiwania. Krystian świetnie wprowadza w meandry roli Scrum Mastera, przytaczając zarówno książkowe jak i życiowe przykłady codziennej pracy oraz skutecznego wprowadzania zwinnych metodyk w fundamenty funkcjonowania organizacji. Idealne połączenie teorii i przygotowania do egzaminu (bezproblemowo zdany), poparte latami doświadczenia, znajomością realiów polskich i zagranicznych oraz związanych z nimi trudności.

Mateusz Waligórski

Head of UX, euro.com.pl

Jeszcze raz chciałem podziękować, Ci za to szkolenie. Było ona dla mnie takim swoistym katharsis. Dzięki, niemu udaje mi się w końcu oddzielić ziarno od plew, poszukując informacji w sieci o Scrumie!

Adam

Project Manager

Zrozumiałam o co chodzi w Agile i teraz inaczej patrzę na naszą organizację. Dużo nauczyłam się też jako trener obserwując Krystiana w akcji.

Magda

Expert HR

Na razie mamy Scrum BUT, ale juz wiem, w którym kierunku mamy iść. Dużo solidnej wiedzy, której nigdzie nie wcześniej nie znalazłam. Zdałam egzamin PSM I za na 95%!

Agata

Scrum Master/Developer

Świetne szkolenie. Duża wartość dodana. Z pewnością zastosuję wiedzę uzyskaną na szkoleniu. Doświadczenie prowadzącego i jego kompetencje były zdecydowanym zwrotem z inwestycji finansowej włożonej w szkolenie.

Katarzyna Frelik

IT Project Manager/Scrum Master, Onwelo S.A.

Szkolenie OGIEŃ J mnie i chyba wszystkim się bardzo podobało. Krystian Kaczor nie jest z ‘pierwszej łapanki’, to rasowy sensei SCRUM’a z ogromnym doświadczeniem we wdrożeniach od zera. Sposób w który prowadził szkolenie, pytania na które nam odpowiadał były na najwyższym poziomie!

Andrzej

Developer