Agile Coaching

Transformacja do Agile na własną rękę

Po Agile Coaching klienci sięgają jak jest juz późno i potrzebna jest zdecydowana interwencja, a przecież nie trzeba czekać tak długo. Zamiast poprawiać i zmieniać obecną implementację Scrum lub Kanban lepiej byłoby od razu dobrze zacząć. W jednej z firm, z którymi pracowaliśmy każdy z pracowników IT dostał email od Prezesa “Od dzisiaj Agile” i znalazł na swoim biurku trzy książki “Software in 30 days”, “Clean Code”, “User Stories Applied”. Wiadomość brzmiała mniej więcej tak: “Postanowiliśmy, że przejdziemy na zwinny sposób pracy. Zrobimy to korzystając z frameworku Scrum. Wszystko czego potrzebujecie jest napisane w tych książkach. Od jutra macie pracować w Sprintach. Powodzenia”.   agile coaching training A więc od dzisiaj Agile, co? Czy ktoś już tak pracował? Nie. No i zespoły zaczęły kombinować jak robić to, co dotychczas, ale w Sprintach. Po dziewięciu miesiącach, kiedy ciężko było ukrywać fakt, że nie uda się wydać nowej wersji flagowego produktu zgodnie z zapowiedzią firma zaczęła szukać Agile Coacha. Błędów i problemów było tak dużo, że zmiany trwały kilka Sprintów. Wykres spalania zbliżył się do linii pozwalającej na optymistyczne podejście do daty wydania.

Szkolenie ze Scrum to nie wszystko

W innej organizacji wszyscy poszli na szkolenie Professional Scrum Master i wrócili z certyfikatem w ręce. Każdy wiedział lepiej jak scrum powinien wyglądać, ale nikt nie potrafił powiedzieć jak zacząć i co trzeba zrobić, żeby było lepiej. Ludzie poszli na trening, każdy ma certyfikat w ręce, albo wręcz przeciwnie, sami dochodziliście do tego o co w tym wszystkim chodzi. Jednak coś poszło nie tak. Miał być Scrum a wyszedł Scrum BUT, mikro‐management albo robicie mini‐waterfall. Zespół Scrum nie chce brać odpowiedzialności, nie dostarcza na czas, biznes Ci nie ufa, jest niezadowolony z tego co dostarczacie. W produkcie roi się od defektów. Ludzie nie mają motywacji i cała ta transformacja stała się dla Was frustrująca. Co robić? Przecież szef nie wyśle was ponownie na trening. Nie ma też czasu na zatrzymanie produkcji, wprowadzenie zmian, pisanie raportów i wyciąganie wniosków. Nie można też z dnia na dzień wrócić do starych metod. Zresztą, poprzednie metody też miały swoje wady stąd pomysł na wykorzystanie Scrum. Spytanie kogoś z zewnątrz o radę też nie jest wyjściem, bo już w swoim pytaniu przekażesz zinterpretowany obraz sytuacji na projekcie według Ciebie, więc porada może nie poskutkować. Jak z tej sytuacji wybrnąć? Możesz zaprosić eksperta z dziedzin Agile do swojej firmy, żeby obiektywnie ocenił sytuację i zaproponował odpowiednie zmiany. Mikro‐zmiany powodują makro‐efekty.  Natychmiastowy efekt będzie widoczny gołym okiem.

https://youtu.be/-6txCjxfKlk

“Coaching jest jedynym opłacalnym sposobem wzmocnienia nowych zachowań i umiejętności, podczas, gdy uczeń przechodzi przez niebezpieczną “głębię rezultatów”. Kiedy już ją pokona i nowe umiejętności przyniosą rezultaty, staną się one samonapędzające.” Po czym poznać czy organizacja jest gotowa na Agile Coaching i kiedy zacząć? Stare przysłowie głosi, że za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj. Czym jest Agile Coaching i dlaczego jest tak potrzebny dowiesz się z prezentacji Krystiana.

Odpowiedni Agile Coach wiele zmienia

Agile obecnie przeżywa rozkwit na polskim rynku. Można śmiało powiedzieć, że na krzywej adopcji weszliśmy w etap przynajmniej wczesnej większości. I to jest dobra wiadomość dla tych, dla których Agile to pasja. Kiedy na rynku pojawia się popyt, pojawiają się sposoby zaspokojenia zapotrzebowania. Większa świadomość czym jest Agile i jak wygląda droga do osiągania zwinności powodują, że w naszym przypadku oznacza to prawdziwy wysyp osób określających się mianem Agile Coach. W połączeniu z krążącymi w Polsce mitami na temat coachingu tworzy to prawdziwie wybuchową mieszankę. I to jest ta zła wiadomość. Jeżeli przypadkowy Agile Coach nie osiągnie efektów, to pół biedy. Ale może też wyrządzić duże szkody. A nie ma bardziej demotywującego dla organizacji niż oduczanie złych nawyków kiedy adres IP komputera poprzedniego coacha nie zdążył wygasnąć.

https://www.youtube.com/watch?v=zaiIBBzQ3co

Agile Coaching

Agile Coaching

Czym zajmuje się Agile Coach na co dzień

  • Warsztaty produktowe
  • Coaching zespołowy i grupowy
  • Coaching indywidualny
  • Mentoring Scrum Masterów, Developerów i Product Ownerów
  • Spotkania promujące Agile z managerami i biznesem
  • Coaching on the job
  • Wprowadzanie przydatnych praktyk techniczny w zakresie wiedzy Agile Coacha
  • Szkolenie z korzystania z narzędzi
  • Doradztwo w zakresie wytwarzania oprogramowania i najlepszych praktyk zapewnienia jakości