Agile Coaching

Transformacja do Agile na własną rękę

Po Agile Coaching klienci sięgają jak jest juz późno i potrzebna jest zdecydowana interwencja, a przecież nie trzeba czekać tak długo. Zamiast poprawiać i zmieniać obecną implementację Scrum lub Kanban lepiej byłoby od razu dobrze zacząć. W jednej z firm, z którymi pracowaliśmy każdy z pracowników IT dostał email od Prezesa “Od dzisiaj Agile” i znalazł na swoim biurku trzy książki “Software in 30 days”, “Clean Code”, “User Stories Applied”. Wiadomość brzmiała mniej więcej tak: “Postanowiliśmy, że przejdziemy na zwinny sposób pracy. Zrobimy to korzystając z frameworku Scrum. Wszystko czego potrzebujecie jest napisane w tych książkach. Od jutra macie pracować w Sprintach. Powodzenia”. agile coaching training A więc od dzisiaj Agile, co? Czy ktoś już tak pracował? Nie. No i zespoły zaczęły kombinować jak robić to, co dotychczas, ale w Sprintach. Po dziewięciu miesiącach, kiedy ciężko było ukrywać fakt, że nie uda się wydać nowej wersji flagowego produktu zgodnie z zapowiedzią firma zaczęła szukać Agile Coacha. Błędów i problemów było tak dużo, że zmiany trwały kilka Sprintów. Wykres spalania zbliżył się do linii pozwalającej na optymistyczne podejście do daty wydania.

Szkolenie ze Scrum to nie wszystko

W innej organizacji wszyscy poszli na szkolenie Professional Scrum Master i wrócili z certyfikatem w ręce. Każdy wiedział lepiej jak scrum powinien wyglądać, ale nikt nie potrafił powiedzieć jak zacząć i co trzeba zrobić, żeby było lepiej. Ludzie poszli na trening, każdy ma certyfikat w ręce, albo wręcz przeciwnie, sami dochodziliście do tego o co w tym wszystkim chodzi. Jednak coś poszło nie tak. Miał być Scrum a wyszedł Scrum BUT, mikro-management albo robicie mini-waterfall. Zespół Scrum nie chce brać odpowiedzialności, nie dostarcza na czas, biznes Ci nie ufa, jest niezadowolony z tego co dostarczacie. W produkcie roi się od defektów. Ludzie nie mają motywacji i cała ta transformacja stała się dla Was frustrująca. Co robić? Przecież szef nie wyśle was ponownie na trening. Nie ma też czasu na zatrzymanie produkcji, wprowadzenie zmian, pisanie raportów i wyciąganie wniosków. Nie można też z dnia na dzień wrócić do starych metod. Zresztą, poprzednie metody też miały swoje wady stąd pomysł na wykorzystanie Scrum. Spytanie kogoś z zewnątrz o radę też nie jest wyjściem, bo już w swoim pytaniu przekażesz zinterpretowany obraz sytuacji na projekcie według Ciebie, więc porada może nie poskutkować. Jak z tej sytuacji wybrnąć? Możesz zaprosić eksperta z dziedzin Agile do swojej firmy, żeby obiektywnie ocenił sytuację i zaproponował odpowiednie zmiany. Mikro-zmiany powodują makro-efekty.  Natychmiastowy efekt będzie widoczny gołym okiem.

“Coaching jest jedynym opłacalnym sposobem wzmocnienia nowych zachowań i umiejętności, podczas, gdy uczeń przechodzi przez niebezpieczną “głębię rezultatów”. Kiedy już ją pokona i nowe umiejętności przyniosą rezultaty, staną się one samonapędzające.” Po czym poznać czy organizacja jest gotowa na Agile Coaching i kiedy zacząć? Stare przysłowie głosi, że za rok będziesz żałował, że nie zacząłeś dzisiaj. Czym jest Agile Coaching i dlaczego jest tak potrzebny dowiesz się z prezentacji Krystiana.

Odpowiedni Agile Coach wiele zmienia

Agile obecnie przeżywa rozkwit na polskim rynku. Można śmiało powiedzieć, że na krzywej adopcji weszliśmy w etap przynajmniej wczesnej większości. I to jest dobra wiadomość dla tych, dla których Agile to pasja. Kiedy na rynku pojawia się popyt, pojawiają się sposoby zaspokojenia zapotrzebowania. Większa świadomość czym jest Agile i jak wygląda droga do osiągania zwinności powodują, że w naszym przypadku oznacza to prawdziwy wysyp osób określających się mianem Agile Coach. W połączeniu z krążącymi w Polsce mitami na temat coachingu tworzy to prawdziwie wybuchową mieszankę. I to jest ta zła wiadomość. Jeżeli przypadkowy Agile Coach nie osiągnie efektów, to pół biedy. Ale może też wyrządzić duże szkody. A nie ma bardziej demotywującego dla organizacji niż oduczanie złych nawyków kiedy adres IP komputera poprzedniego coacha nie zdążył wygasnąć.

Agile Coaching

Agile Coaching

Czym zajmuje się Agile Coach na co dzień

  • Warsztaty produktowe
  • Coaching zespołowy i grupowy
  • Coaching indywidualny
  • Mentoring Scrum Masterów, Developerów i Product Ownerów
  • Spotkania promujące Agile z managerami i biznesem
  • Coaching on the job
  • Wprowadzanie przydatnych praktyk techniczny w zakresie wiedzy Agile Coacha
  • Szkolenie z korzystania z narzędzi
  • Doradztwo w zakresie wytwarzania oprogramowania i najlepszych praktyk zapewnienia jakości