Retrospekcja Sprintu Oparta o Wartości Scrum w 5 krokach

by | Sty 9, 2017 | Blog | 1 comment

Wielu Scrum Masterów nie ma pomysłu lub ma trudności z prowadzeniem wartościowych Retrospekcji Sprintu. Młodzi, niedoświadczeni adepci tej sztuki często ograniczają się do jednej dobrze przećwiczonej metody. Najgorzej, kiedy jest to wariacja oparta na plusach i minusach lub ćwiczeniu rozgwiazda. Każdy zespól to widział i szybko się znudzi. Z tego powodu, retrospekcja staje się “koniecznym złem” dla zespołu, nudnym spotkaniem, które nie przynosi żadnej wartości. Zespół przestaje się angażować. Dlatego warto poszerzać warsztat i sprawdzać inne metody. Dzisiaj chciałabym Ci przedstawić Retrospekcję z wykorzystaniem niedawnej zmiany w Scrum Guide — dodanych Wartości Scrum. Ten sposób na przeprowadzenie wydarzenia szczególnie polecam w sytuacjach kiedy Zespól Scrum, nie posiada tożsamości zespołu i dla nowo powstałych Zespołów Scrum jako część formowania po pierwszym Sprincie.

Kroki Retrospekcji Sprintu

  1. Rozpoczęcie- Scrum Master robi krótkie wprowadzenie do znaczenia Wartości Scrum oraz znaczenia każdej nich. Scrum Master może posłużyć się na przykład załączoną prezentacją.
    Scrum Master przedstawia ogólny przebieg retrospekcji.
  2. Zebranie informacji — Do każdej wartości scrum Zespół określa na skali od 1–10 (gdzie 10 to najwięcej a 1 to najmniej) gdzie teraz się znajduje
  3. Wyciągnięcie wniosków — wybieramy 3 warości z najniższym wynikiem i zastanawiamy się co możemy zrobić, żeby w kolejnych sprintach osiągnąć wartość 10
  4. Decyzje i planowanie działań — Zespół decyduje jakie 3 rzeczy z wypisanych wcześniej zobowiązują się zaimplementować w kolejnym Sprincie (na przykład przy pomocy techniki dot voting) zapisujemy je w postaci Action Point (Kto, Co, Kiedy zrobi).
  5. Zakończenie — Scrum Master krótko podsumowuje retrospekcję i zaprasza do rundy odpowiedzi na pytanie “Co dla siebie bierzesz z tej retrospekcji?”.

Sprawdź, jak to zadziała u Ciebie i podziel się doświadczeniem w komentarzu na dole.

Keep calm and Scrum on!