- Sprint Review to nie demo! — 11/02/2018
- Agnieszka Kaczor wykładowcą na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych — 12/03/2017
- 4 powody dlaczego Daily Scrum jest nudny — 16/01/2017
Retrospekcja Sprintu Oparta o Wartości Scrum w 5 krokach
Wielu Scrum Masterów nie ma pomysłu lub ma trudności z prowadzeniem wartościowych Retrospekcji Sprintu. Młodzi, niedoświadczeni adepci tej sztuki często ograniczają się do jednej dobrze przećwiczonej metody. Najgorzej, kiedy jest to wariacja oparta na plusach i minusach lub ćwiczeniu rozgwiazda. Każdy zespól to widział i szybko się znudzi. Z tego powodu, retrospekcja staje się “koniecznym złem” dla zespołu, nudnym spotkaniem, które nie przynosi żadnej wartości. Zespół przestaje się angażować. Dlatego warto poszerzać warsztat i sprawdzać inne metody. Dzisiaj chciałabym Ci przedstawić Retrospekcję z wykorzystaniem niedawnej zmiany w Scrum Guide — dodanych Wartości Scrum. Ten sposób na przeprowadzenie wydarzenia szczególnie polecam w sytuacjach kiedy Zespól Scrum, nie posiada tożsamości zespołu i dla nowo powstałych Zespołów Scrum jako część formowania po pierwszym Sprincie.
Kroki Retrospekcji Sprintu
- Rozpoczęcie- Scrum Master robi krótkie wprowadzenie do znaczenia Wartości Scrum oraz znaczenia każdej nich. Scrum Master może posłużyć się na przykład załączoną prezentacją.
Scrum Master przedstawia ogólny przebieg retrospekcji. - Zebranie informacji — Do każdej wartości scrum Zespół określa na skali od 1–10 (gdzie 10 to najwięcej a 1 to najmniej) gdzie teraz się znajduje
- Wyciągnięcie wniosków — wybieramy 3 warości z najniższym wynikiem i zastanawiamy się co możemy zrobić, żeby w kolejnych sprintach osiągnąć wartość 10
- Decyzje i planowanie działań — Zespół decyduje jakie 3 rzeczy z wypisanych wcześniej zobowiązują się zaimplementować w kolejnym Sprincie (na przykład przy pomocy techniki dot voting) zapisujemy je w postaci Action Point (Kto, Co, Kiedy zrobi).
- Zakończenie — Scrum Master krótko podsumowuje retrospekcję i zaprasza do rundy odpowiedzi na pytanie “Co dla siebie bierzesz z tej retrospekcji?”.
Sprawdź, jak to zadziała u Ciebie i podziel się doświadczeniem w komentarzu na dole.
Keep calm and Scrum on!
Fajny pomysł. Za tydzień mam Retro to wypróbuję :-)
Dzięki!