- Czy nadgodziny dowiozą na czas? — 01/10/2020
- Przewodnik po EBM po polsku — 21/07/2020
- Kolejny raport o Agile. I co z tego? — 02/06/2020

Powtórka egzaminu Scrum.org za darmo
W tym tygodniu w świecie Scrum doszło do przełomowego wydarzenia. Scrum.org zmienił zasady egzaminu Professional Scrum Master I i innych egzaminów pierwszego poziomu. Osoby, które będą uczestniczyły w szkoleniu akredytowanym Scrum.org i podejdą do egzaminu na stronie scrum.org w ciągu 14 dni dostaną drugą szansę jeśli nie zdadzą.
Nowe zasady obowiązują w ramach szkoleń odbywających się 12 września 2017 i pózniej. Zatem, najbliższe szkolenie, żeby skorzystać z nowych warunków to Professional Scrum Master 16 Października w Warszawie.
Do egzaminów pierwszego stopnia zaliczamy:
- Professional Scrum Master I
- Professional Scrum Product Owner I
- Professional Scrum Developer I
- Scaled Professional Scrum
Skąd pomysł na darmowy voucher?
Na początku vouchery na egzamin miały ważność 14 dni. Support scrum.org dostawał dużo zgłoszeń, że voucher się zgubił, lub pies jadł laptopa z prośbą o ponowne przesłanie vouchera. Jakiś czas temu scrum.org wprowadził nieograniczoną ważność voucherów na egzaminy. Dotyczy to zarówno voucherów kupionych na stronie jak i otrzymanych w ramach szkolenia z serii Professional Scrum. Scrum.org zauważył, że osoby podchodzące do egzaminu w ciągu 14 dni mają wyższe wyniki i większe szanse zdania egzaminu. Zamiast wracać do starych zasad organizacja Kena Schwabera próbuje zachęcić do szybszego podejścia obniżając koszt porażki. Jak zdobędziesz 85% lub więcej to super, jak nie dostajesz drugą szansę. Zostało tutaj poczynione scrumowe założenie, że do momentu drugiego podejścia zrobisz inspect and adapt i poprawisz wynik.
Czy druga szansa to dobry pomysł?
Już pojawiły się głosy, że takie posunięcie obniża rangę egzaminu i każdy może zostać Scrum Masterem. Można też wyobrazić sobie sytuację, że uczestnicy szkoleń będą podchodzić do egzaminu “byle było”, żeby dostać drugi voucher i odroczyć “prawdziwe” podejście. Może też wycieknąć więcej pytań egzaminacyjnych, bo pierwsze podejście zostanie wykorzystane tylko na zdobycie pytań. Kilka lat temu sprawdziliśmy empirycznie, że udostępnienie pełnej bazy pytań w ramach Scrum Open Assessment nie było dobrym pomysłem.
Jedno podejście do egzaminu i presja czasu ograniczały kombinowanie. A jak na prawdę będzie Dowiemy się już, wkrótce w sposób empiryczny.
Scrum On!