Select Page
Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Project Manager w Scrum #1 — czy Scrum to metoda zarządzania projektami?

by | paź 25, 2017 | 2 comments

Jak dorosnę, zostanę PMem!

Kilka lat temu prowadziłem serię szkoleń dla software house na Śląsku (Ślunsku ?). Szkolenie Scrum i nie tylko było skierowane do młodych ludzi, którzy zaczęli budować trzon firmy. Dzisiaj opowiadają o zarządzaniu software house, o byciu liderem, o Agile; a wtedy byli jeszcze studentami albo pisali magisterkę. Klient zażyczył sobie, żeby przed szkoleniami przeprowadzić ankietę zbierającą potrzeby szkoleniowe. Oprócz nudnych, standardowych pytań potrzebnych HR do statystyk, wplotłem otwarte pytanie “Gdyby wszystko było możliwe, to kim byś był ?”.

Byłem w ciężkim szoku, kiedy  w wynikach okazało się, że przytłaczająca większość napisała Project Managerem albo Kierownikiem Projektów. Jedna osoba napisała, że chciała by odwiedzić wszystkie kraje świata i pisać o tym na blogu.

Na szkoleniu zapytałem dlaczego akurat PM? Bo ma władzę, bo inni go słuchają usłyszałem w odpowiedzi. Jeśli z tych pobudek ludzie wybierają taką a nie inną karierę, to nie może to się kończyć dobrze. Swoją drogą ciekawe jest, że ankietowani nie widzieli negatywnych stron pracy PMa. Prawdopodobnie dlatego, że tak na prawdę nie uczestniczyli w żadnych spotkaniach i nie widzieli tej osoby na co dzień. Zrobiło się trochę dziwnie kiedy dowiedzieli się, że Scrum to nie jest ten sposób pracy, w którym jest PM, który wszystkim rządzi. Kiedy zrozumieli, że jako Zespół Developerski mają duży wpływ, cały pomysł zaczął im się podobać. Na szczęście dzisiaj te osoby myślą zupełnie inaczej i doskonale odnajdują się w Scrum.

Zapraszam do serii postów na temat zarządzania projektami i roli Project Managera w kontekście Scrum.

Product Development to nie Project Management

W metodach promujących rolę PMa w Agile, tak jak chociażby Agile PM wywodzący się z DSDM Atern można znaleźć materiały, w których Scrum został pokazany jako jedynie metoda wytwórcza, na poziomie delivery. A jak wiadomo w podejściu project management, nad delivery musi górować poważna metodyka zarządcza. Scrum w tym tłumaczeniu rysuje się jako pewien sposób organizacji pracy developerów, którym PM musi i tak zarządzać. Niedawno ze swoimi pomysłami dołączył Prince2Agile, który też proponuje Prince2 po staremu a Agile np. Scrum w środku. Wydaje mi się, że celem tych metod jest udowodnienie, że nadal może być po staremu, a Scrum to tylko taka zabawka dla zespołów IT. Jak już tak bardzo chcą tego, to niech sobie mają. Byle tylko za dużo nie działo się bez udziału PMa.

Czy naprawdę sami biznes i deweleoperzy nie daliby sobie rady?  Jest ktoś kto mówi co potrzebuje i ktoś wykonuje pracę i dostarcza produkt. Czego jeszcze potrzeba?

A czym tak naprawdę jest Scrum według twórców Scrum i Scrum Guide? “Scrum to ramy procesu, które są wykorzystywane w zarządzaniu wytwarzaniem złożonych produktów od początku lat dziewięćdziesiątych. Sam w sobie Scrum nie jest procesem czy techniką wytwórczą; opisuje jedynie ogólne sposoby postępowania, w obrębie których możliwe jest stosowanie różnego rodzaju procesów i technik. Scrum pomaga odkrywać nieefektywności praktyk zarządczych i technik inżynierskich, by można było je doskonalić.”

Scrum został zbudowany z myślą o budowaniu złożonych produktów. Jeśli byśmy chcieli sprowadzić esencję Scrum do jednego zdania, byłoby to, budowanie wartościowych produktów w krótkich iteracjach. W Scrum cały czas budujemy produkt dokładając do niego kolejne przyrosty i wydajemy go na produkcje wtedy, kiedy biznes stwierdzi, że ma to sens biznesowy. Produkt rozwijamy tak długo, jak długo jego właściciel, Product Owner, uważa, że opłaca się to z punktu widzenia biznesu. Product Owner będzie również zajmował się produktem już po wdrożeniu, więc musi brać pod uwagę Całkowity Koszt Posiadania (ang. Total Cost of Ownership). W tym podejściu realizujemy zawsze to co najbardziej wartościowe i utrzymując produkt w stanie ukończonym (ang. done) i użytecznym, mając z tyłu głowy, że kolejnego Sprintu może nie być.

PROJECT (noun) A temporary endeavor toward achieving a unique result. In Scrum:Can be applied to part of the Product Backlog with a specific cohesive objective or a complete Product Backlog. Or every Sprint.
Projekt można określić jako tymczasowo organizację powołaną do wykonania pewnej pracy albo dostarczenie unikalnego rezultatu w określonych zasobach. Jeśli byśmy próbowali odnieść te definicje do Scrum, zobaczymy, że każdy Sprint można określić jako projekt. A Sprint nie może się nie udać, może jedynie dostarczyć nieakceptowalnego zwrotu z inwestycji.

Jak pojawia się coś takiego jak projekt, to od razu pojawia się potrzeba mianowania kogoś, kto tym zarządza, czyli kierownika projektu, project managera. A zastanawiałeś się kiedyś dlaczego w ogóle mamy projekty w organizacjach? Jaka stoi za tym potrzeba? Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Projekt to abstrakcyjny twór do którego można przyczepić budżet. W dużych korporacjach budżetowanie zostało zbudowane wokół projektów i dopóki tak będzie działało przydzielanie pieniędzy, projekty będą potrzebne.

Scrum został zaprojektowany z myślą o budowaniu złożonych produktów. Kiedy trafiamy na sytuację, w której nie ma produktu do dostarczenia, a nadal jest zakres do dostarczenia, możemy zastanowić się czy może lepiej sięgnąć po Project Management nawet ze znamionami Agile. Scrum w takiej sytuacji może wyglądać sztucznie.

A Scrum project is only one Sprint long. A release of software may be the sum of multiple increments (and previously developed software, if any), or there may be multiple releases of software within a Sprint. A Scrum project cannot fail, only deliver unacceptable return on investment.
— Ken Schwaber
Scrum jest zupełnie innym podejściem niż zarządzanie projektem, które skupia się na dostarczeniu całego ustalonego zakresu i zakończy w ustalonej dacie. Oczywiście można prowadzić projekty inaczej, ale przytłaczająca ilość projektów to tak zwane fixy. Fix oznacza twardo ustaloną datę lub twardo ustalony zakres, albo pomimo wielu ostrzeżeń twardo ustalone obie wartości. Nie oznacza to, że nie można stosować Scrum w projektach typu fix. Takie podejście może okazać się bardzo korzystne, bo chociażby bardzo szybko będziemy się uczyć i niwelować kolejne ryzyka. Najwyżej nie będzie wydania produktu na produkcję do samego końca projektu. W praktyce okazuje się, że takie podejście do realizacji projektu otwiera zupełnie nowe możliwości na prowadzenie dialogu z zamawiającym.

Kolejne części artykułu:

Project Manager w Scrum #2 — czy potrzebna jest kolejna rola?
Project Manager w Scrum #3 — co zrobić z PMem