Select Page
Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Jak zdać egzamin Professional Scrum with Kanban PSK I?

by | mar 6, 2024 | Scrum | 0 comments

Egzamin Professional Scrum with Kanban I na pewno ma mniej pytań niż egzaminy PSM I i PSPO I, ale nie powiedziałbym, że jest łatwiejszy. Ale musi być jakiś dobry powód, dla którego w ciągu godziny zamiast 80 pojawia się tylko 45 pytań. 85% prawidłowych odpowiedzi oznacza możliwość popełnienia tylko 6 błędów. Pojawia się sporo pytań o zagadnienia związane z Kanbanem, które sprawiają, że trzeba się dobrze zastanowić. Poniżej przedstawiam kilka wskazówek ułatwiających zdanie egzaminu.

Professional Scrum with Kanban to nadal Scrum

Professional Scrum with Kanban oznacza dodanie praktyk kanbanowych do Frameworku Scrum. Zatem sam framework Scrum nie ulega zmianie (changed). Odpowiedzialności (role), Wydarzenia, Artefakty i zasady pozostają w niezmienionej postaci. Z niczego nie rezygnujemy. Praktyki Kanbana pozwalaja nam wykorzystać Scruma bardziej efektywnie. To znaczy, że one wpływają na wydarzenia i artefakty, wpływają na pracę Zespołu Scrum na co dzień (impacted).

Tablica Kanbanowa różni się od tej w Scrum

W Scrum Guide nie ma wzmianki o tablicy, chociaż tablica ze stanami od To Do do Done jest wykorzystywana przez wiele zespołów na co dzień. W narzędziach takich jak Jira, czy Azure DevOps przy wybraniu Scruma pojawi się wspomniana tablica i wykres spalania. Ale to nie jest tablica kanbanowa. Jaka jest różnica? Żeby zarządzać przepływem pracy na tablicy potrzebujemy mieć ustalone limity pracy w toku dla kolumn aktywnych (WIP limit). W ten sposób powstaje koniecznosć wciągania elementów do kolejnych kolumn (pull system)..W Professional Scrum with Kanban tablica kanbanowa jest nieodzownym elementem.

Bardzo ważne jest też zrozumienie, że w Kanbanie na tablicy wizualizujemy dostarczanie wartości w postaci “individual units of value”, czyli elementem na tablicy jest element backlogu produktu (PBI), a nie pojedyncze zadania tak jak to najczęściej dzieje się na tablicy wykorzystywanej w Scrum.

Jak będziemy korzystać z tablicy ustalany w Definition of Workflow. Kto podejmuje decyzje od kiedy mierzymy Cycle Time, jakie mają być limity, kiedy przesuwać elementy jest zależne od zakresu workflow, o którym rozmawiamy. W imię zasady Scruma “How this is done is at the sole discretion of the Developers. No one else tells them how to turn Product Backlog items into Increments of value.” Developerzy powinni decydować o tym jak działa tablica w ramach pracy w Sprincie. 

Metryki i wykresy

W Kanbanie bardzo istotne jest mierzenie workflow i podejmowanie decyzji w oparciu o dane, więc żeby zdać egzamin na pewno trzeba dobrze rozumieć co pokazują nam dane i do czego możemy je wykorzystać. Oczywiście pierwsza rzecz, na które powinniśmy zwrócić uwagę to zrozumienie co dokładnie pokazują cztery podstawowe metryki wymienione w przewodniku:

  • Work in Progress (WIP) — uwaga to nie jest to samo co WIP limit na tablicy
  • Cycle Time
  • Work Item Age
  • Throughput

Zwróć uwagę na to, że część z nich pokazuje nam to co już się wydarzyło (lagging indicator), a część pokazuje co dzieje się teraz i jaki to ma wpływ na przyszłość (leading indicator). Zatem co innego przyda się na Daily Scrum, a co innego na Sprint Planning.

Przy okazji metryk pojawia się też zagadnienie pod tytułem Prawo Little’a, które nam pokazuje, że im większy WIP, tym większy Cycle Time. Ale ta zasada nie posłuży nam do obliczenia idealnego WIP limit. W ogóle nie ma magicznej formuły, która nam mówi jak dokładnie ustalić limity, żeby workflow działał idealnie.

Metryki czytamy z odpowiednich wykresów, więc sprawdź dobrze, którą metrykę można zobaczyć albo policzyć, na którym wykresie:

  • Cumulative Flow Diagram
  • Cycle Time Scatterplot Chat
  • Work Item Aging Chart

Do tej listy jako ważny wykres powinniśmy dołożyć wyniki analizy Monte Carlo.

Zasady Kanbana różnią się w PSK

Jeśli korzystasz z Kanbana lub przynajmniej czytałeś książki, to wiesz o sześciu zasadach, które mniej więcej brzmią tak:

  1. Visualize
  2. Limit work in progress
  3. Manage flow
  4. Make policies explicit
  5. Implement feedback loops
  6. Improve collaboratively, evolve experimentally

A teraz sięgamy do Professional Scrum with Kanban i mamy to:

  1. Visualization of the Workflow
  2. Limiting Work in Progress (WIP)
  3. Active management of work items in progress
  4. Inspecting and adapting the team’s Definition of Workflow

Gdzie podziały się dwie zasady? Implement feedback loops jest wbudowane w Scrum, bo każde wydarzenie to pętla inspect & adapt. Improve collaboratively, evolve experimentally to głównie Sprint Retrospective. Bardzo ważne jest definition of Workflow, w ramach którego powinniśmy uwzględnić Definition of Done.

Professional Scrum with Kanban I to typowy egzamin scrum.org

Przygotuj się tak jak do każdego egzaminu na Scrum.org. Sprawdź wskazówki, o których pisałem w poście Professional Scrum Master I — Jak zdać egzamin PSM I?

Zalecany jest udział w szkoleniu Professional Scrum with Kanban, na którym poruszamy dużo więcej zagadnień niż to co jest potrzebne do zdania egzaminu, a przede wszystkim dużo ćwiczymy.

Powodzenia!

Terminy Szkoleń Professional Scrum with Kanban

Data Wydarzenie Miasto Cena Zapisy
26-lut-2025 Professional Scrum with Kanban — PSK Online 2560.00 zł Zapisz się

Zapytaj o możliwość zorganizowania szkolenia zamkniętego