Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Jak zdać egzamin Scaled Professional Scrum?

by | sty 20, 2019 | Scrum | 1 comment

Kolejne podejście do egzaminu Scaled Professional Scrum (SPS) zaowocowało wynikiem 100%. Potrzebowałem przynajmniej 95% prawidłowych odpowiedzi do licencji trenerskiej w scrum.org, a przy 40 pytaniach margines błędu jest niski. Oczywiście, żeby zaliczyć egzamin potrzebujesz tylko albo aż osiągnąć 85% wciągu 60 minut. Poniżej dzielę się najważniejszymi moim zdaniem wskazówkami.

Skalowany Scrum to nadal Scrum

Scaled Professional Scrum to skalowany Scrum, a zatem obowiązują te same zasady co w zwykłym Scrum (zakres Scrum Guide), Nexus i praktyki dodatkowe. Spodziewaj się pytań z tego całego zakresu. Na przykład obowiązuje zasada “może być tylko jeden”, o której pisałem w poście Product Owner, Product Backlog, Przyrost może być tylko jeden.

Scaled Scrum is still Scrum” również oznacza, że mogą pojawiać się pytania o zakres ze Scrum Guide. Jeśli nie ma czegoś w Scrum Guide i nie ma w Nexus Guide, to nie jest to wymagane przez Scrum. Na przykład, w przypadku wielu zespołów, daty i długość Sprintów nie muszą być takie same.

Nexus Integration Team ma określoną odpowiedzialność

NIT na codzień nie zarządza ani zakresem, anie pracą Zespołów Develoeprskich, ani procesem. Nexus Integration Team Members, to nie jest grupa seniorów, która podejmuje decyzje i przekazuje juniorom. Nexus Itegration Team jest odpowiedzialny za to, żeby przynajmniej raz na koniec Sprintu pojawił się zintegrowany Przyrost Produktu. Najlepiej, żeby integracja przebiegała jak najcześciej. NIT podejmuje akcje kiedy jest problem z integracją. 

Scrum Master w NIT jest odpowiedzialny za proces całego Nexusa i za wdrożenie Nexusa.

Nexus Integration Team nie sprząta po zespołach Developerskich. Nexus 
NIT składa się zazwyczaj z członków Zespołów Developerskich, Product Ownera i Scrum Mastera.

Co dokładnie robi Nexus Integration Team i w jakich trybach pracuje możesz dowiedzieć się z moje video o NIT

Nexus wprowadza nowe elementy, a inne zmienia

 Zwróć uwagę które Wydarzenia Scrum są zmienione, a które elementy Nexus są całkowicie nowe. W zmienionych wydarzeniach zwróć uwagę na to, kto powinien brać udział. Na przykład, czy to jest Nexus Integration Team Members czy odpowiedni reprezentanci Zespołów Deweloperskich (ang. appropriate representatives).

Nowe elementy:

  • Nexus Sprint Backlog
  • Nexus Integration Team
  • Obowiązkowy Refinement
  • Nexus Daily Scrum

Zmienione elementy:

  • Nexus Sprint Planning
  • Nexus Sprint Review
  • Nexus Sprint Retrospective

When in doubt refinement
Dependencies fool!
Appropriate representatives

Nexus skupia się na zależnościach

 Jeśli jeszcze tego nie zauważyłeś, Nexus skupia się bardzo wyraźnie na rozwiązywaniu jednego konkretnego problemu — minimalizowanie i rozwiązywanie zależności (ang. dependencies). Zatem można się spodziewać, że jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o zależności.

Podstawowym sposobem radzenia sobie z zależnościami jest refinement. Więc kiedy masz wątpliwości, wybierz refinement.

Scaled Professional Scrum to typowy egzamin scrum.org

Przygotuj się tak jak do każdego egzaminu na Scrum.org. Sprawdź wskazówki, o których pisałem w poście Professional Scrum Master I — Jak zdać egzamin PSM I?

Zalecany jest udział w szkoleniu Scaled Professional Scrum.

Powodzenia!

WordPress PopUp Plugin