Select Page
Andrii Glushchenko

Agile Coach Camp, jak było, czy warto?

by | paź 20, 2018 | Scrum | 0 comments

W ten weekend, po raz pierwszy uczestniczyłem w Agile Coach Camp Poland. Tak mi się spodobało, że wracając w pociągu do Warszawy, postanowiłem, że muszę napisać tego posta z dwóch powodów. Przede wszystkim, bardzo bym chciał podziękować wszystkim organizatorom za zorganizowanie takiego wydarzenia oraz podziękować wszystkim uczestnikom za bardzo ciekawe dyskusje i za wielki wkład merytoryczny. Chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami z całego spotkania, żeby zachęcić innych entuzjastów Agile do udziału. Przyjechałem dosyć późno wieczorem w piątek, tak że nie udało mi się trafić na oficjalne otwarcie Eventu. Trafiłem od razu na imprezę integracyjną. Część merytoryczna dla mnie się zaczęła od techniki Open Space, gdzie zostały zebrane tematy do omówienia pod czas konferencji. Ogólnie, ta technika może być równie dobrze stosowana dla koordynacji pracy między zespołami w skalowanym Agile. Open Space może zastąpić Scrum of Scrums, na który i tak często narzekają.

Dorosłe Zachowania Agile w organizacjach

Pierwsza grzęda, na której byłem, była o dorosłych zachowaniach Agile w organizacjach. Istotną rzeczą, którą wymieniliśmy było to, że bardzo rzadko się spotykamy w naszych organizacjach z zarządzaniem na poziomie Wizji oraz Celów, częstym przypadkiem jest zarządzanie na poziomie tasków, co zwykle prowadzi do tego, że menadżerowie mają potrzebę do mikro-menadżmentu oraz stałej i ciągłej kontroli nad swoimi pracownikami. W dorosłych Zwinnych organizacjach dużo rzeczy jest opartych na zaufaniu oraz budowaniu środowiska, gdzie ludzi będą się czuli bezpiecznie i będą mogli otwarcie mówić o swoich błędach. Dorosłe Zwinne Organizacje promują uczenie się na własnych błędach oraz dają przestrzeń na popełnianie ich.

Dobry Product Owner to jaki Product Owner?

Bardzo się cieszę, że pierwsze dwa punkty które wymieniliśmy to: 
  • Mini-CEO — Dobry Product Owner naprawdę traktuje swój produkt jako swoje małe przedsiębiorstwo. Czyli, powinien myśleć kategorią “co dostaniemy jako wartość z każdego Sprintu” W Scrumie jest PO też ładnie określony jako “Value Maximizer”
  • Ma jaja” — dla mnie to znaczy, że jest decyzyjny oraz ma odwagę do podejmowania trudnych decyzji
Istotną rzeczą, która cechuje dobrego PO jest to, że to on właśnie zarządza produktem na poziomie wizji. On jest zawsze w stanie odpowiedzieć na 3 pytania: Co? Dla kogo? i Po Co? Także dobry PO bardzo dobrze zna zespół Deweloperski i bardzo blisko z nim współpracuje. Mając odpowiednie cechy osobowe oraz wiedzę do tego żeby mógł on sprawnie pełnić swoją rolę, PO powinien być odpowiednio umocowany w organizacji. Na koniec dnia, PO będzie miał nie tak dużo decyzji do podjęcia, ale te decyzje będą niezwyle trudne i nie zawsze wygodnymi dla “wszystkich”. Doszliśmy do wniosku, że na rynku jest mniej dobrych Scrum Masterów, niż dobrych Product Ownerów. I tak analizując, co słyszę po rozmowach z kolegami Scrum Masterami, jest sporo narzekania na temat Product Ownerów. A kiedy ostatnio my, jako Scrum Masterowie, zadawaliśmy sobie pytanie, w jaki sposób mogę zrobić tak, żeby mój PO stał się lepszym? To chyba też nasza praca :) Scrum Masterze — to jaki jest twój Product Owner w pewnym stopniu jest oceną twojej pracy, nie zapominaj o tym!

Jakie są KPI dla Scrum Mastera

Szczerze, ta dyskusja była tak interesująca, że dwukrotnie przekroczyliśmy time-box :) Podsumowując, doszliśmy do wniosku, że Scrum Master, przychodząc do nowej organizacji, może zacząć od stworzenia backlogu dla siebie na podstawie swoich obserwacji oraz oczekiwań od interesariuszy (PO, Zespoł Deweloperski, Organizacja). W taki sposób, w transparentny sposób pokazujesz gdzie jesteśmy teraz i dokąd chcemy zmierzać. Ważnym jest Review postępu, szczególnie pracując w organizacjach, które przebiegają transformację jest bardzo ważnym pokazywać co się udało zrobić, a czego się nie udało. Tip: do swoich zadań, możesz dodawać “kryteria akceptacji” — po czym poznasz, że w tym zadaniu osiągnąłeś sukces? Ponieważ każda zmiana niesie za sobą niepewność, to Ci pomoże na bieżąco sprawdzać “sposób” jak chciałeś osiągnąć swój cel oraz się dostosowywać do obecnej sytuacji.

Scenki z życia Scrum Mastera

Są to naprawdę scenki, oparte na patologii oraz anty-wzorcach, które możemy się często spotkać podczas wydarzeń Scrumowych. Wybiera się grupę ludzi, w której każdy dostaje swoją rolę i improwizuje w ramach jakiejś konkretnej sytuacji. Szczerze, to chyba jedna z pierwszych z rzeczy, które ja chcę wypróbować u siebie w organizacji, dlatego żeby można było wesprzeć Scrum Masterów ćwiczeniem na poligonie, zanim to się zdarzy na prawdziwym wydarzeniu Scrumowym. Obiecuję, że opiszę jak to poszło.

Ogólny Feedback

Jakby można było by podsumować ACC PL? Hmm, jeszcze nigdy nie czułem się tak wypoczęty po weekendzie gdzie 90% czasu wszystkiego, o czym mówiliśmy było związane z pracą. A poważnie, mam wrażenie, że odnalazłem się zupełnie w innym świecie. W świecie, gdzie kiedy dajesz feedback, ludzie rozumieją że to jest przede wszystkim dla ich dobra; w świecie pasjonatów swojej sprawy. Ogólnie, jest to póki co to najlepszy event o Agile, w jakim udało mi się uczestniczyć. Bardzo polecam. Jeśli chcesz się zapisać na kolejny Coach Camp, obserwuj meetup Agile Coach Camp Poland. Tylko musisz być szybki, bo społeczność ma już ponad 900 osób, a na jedno wydarzenie jest tylko 70 miejsc.