Latest posts by Andrii Glushchenko (see all)
Agile Coach Camp, jak było, czy warto?
W ten weekend, po raz pierwszy uczestniczyłem w Agile Coach Camp Poland. Tak mi się spodobało, że wracając w pociągu do Warszawy, postanowiłem, że muszę napisać tego posta z dwóch powodów. Przede wszystkim, bardzo bym chciał podziękować wszystkim organizatorom za zorganizowanie takiego wydarzenia oraz podziękować wszystkim uczestnikom za bardzo ciekawe dyskusje i za wielki wkład merytoryczny. Chciałbym podzielić się swoimi wrażeniami z całego spotkania, żeby zachęcić innych entuzjastów Agile do udziału.
Przyjechałem dosyć późno wieczorem w piątek, tak że nie udało mi się trafić na oficjalne otwarcie Eventu. Trafiłem od razu na imprezę integracyjną.
Część merytoryczna dla mnie się zaczęła od techniki Open Space, gdzie zostały zebrane tematy do omówienia pod czas konferencji. Ogólnie, ta technika może być równie dobrze stosowana dla koordynacji pracy między zespołami w skalowanym Agile. Open Space może zastąpić Scrum of Scrums, na który i tak często narzekają.
Dorosłe Zachowania Agile w organizacjach
Pierwsza grzęda, na której byłem, była o dorosłych zachowaniach Agile w organizacjach. Istotną rzeczą, którą wymieniliśmy było to, że bardzo rzadko się spotykamy w naszych organizacjach z zarządzaniem na poziomie Wizji oraz Celów, częstym przypadkiem jest zarządzanie na poziomie tasków, co zwykle prowadzi do tego, że menadżerowie mają potrzebę do mikro-menadżmentu oraz stałej i ciągłej kontroli nad swoimi pracownikami. W dorosłych Zwinnych organizacjach dużo rzeczy jest opartych na zaufaniu oraz budowaniu środowiska, gdzie ludzi będą się czuli bezpiecznie i będą mogli otwarcie mówić o swoich błędach. Dorosłe Zwinne Organizacje promują uczenie się na własnych błędach oraz dają przestrzeń na popełnianie ich.Dobry Product Owner to jaki Product Owner?
Bardzo się cieszę, że pierwsze dwa punkty które wymieniliśmy to:- Mini-CEO — Dobry Product Owner naprawdę traktuje swój produkt jako swoje małe przedsiębiorstwo. Czyli, powinien myśleć kategorią “co dostaniemy jako wartość z każdego Sprintu” W Scrumie jest PO też ładnie określony jako “Value Maximizer”
- “Ma jaja” — dla mnie to znaczy, że jest decyzyjny oraz ma odwagę do podejmowania trudnych decyzji