
Agile Coach a Scrum Master — jaka jest różnica?
W świecie Agile wiele osób często myli rolę Agile Coacha z rolą Scrum Mastera. Choć na pierwszy rzut oka ich zadania mogą się wydawać podobne, to w rzeczywistości pełnią oni inne funkcje w organizacjach, które korzystają z metodyk zwinnych. Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla skutecznego wdrożenia Agile i Scrum.
Czym różni się Agile Coach od Scrum Mastera?
Przede wszystkim Scrum Master to rola dobrze zdefiniowana w Scrum Guide. Jest to lider skupiony przede wszystkim na wprowadzeniu Scruma głównie w zespole. Powinien służyć również Product Ownerowi i całej organizacji. Agile Coach jest określeniem umownym, które jest różnie stosowane w organizacjach. Jednak zwykle jest to osoba z większym doświadczeniem, odpowiedzialna za wdrożenie zwinnego sposobu pracy (Agile) w większym obszarze organizacji.
Agile Coach a Scrum Master — Definicja roli w organizacji
Scrum Master: To rola zdefiniowana jasno w Scrum Guide, co oznacza, że jej zadania i odpowiedzialności są formalnie określone przez zasady Scrum. Scrum Master jest odpowiedzialny za zrozumienie i wdrożenie Scruma w zespole oraz za jego ciągłe doskonalenie w oparciu o ten framework. Jego głównym celem jest wspieranie zespołu w osiąganiu samozarządzania i zwinności. Zgodnie z przewodnikiem po Scrumie, Scrum Master powinien pracować z całą organizacją:
The Scrum Master serves the organization in several ways, including:
- Leading, training, and coaching the organization in its Scrum adoption;
- Planning and advising Scrum implementations within the organization;
- Helping employees and stakeholders understand and enact an empirical approach for complex
work; and,
- Removing barriers between stakeholders and Scrum Teams.
Jednakże zwłaszcza na początku Transformacji Agile Scrum Masterzy nie mają doświadczenia, wiedzy i umiejętności, żeby to robić. Zwykle są na tyle zajęci pracą z zespołami, że nie mają czasu na spotkania z liderami i prowadzenie warsztatów.
Agile Coach: Jest to rola bardziej umowna, nieformalna i różnie stosowana w zależności od organizacji. Agile Coach może przyjmować różnorodne zadania i odpowiedzialności, które mogą się różnić w zależności od potrzeb danej firmy. Choć Agile Coachowie często wspierają transformację Agile w organizacjach, sposób, w jaki to robią, oraz zakres ich zaangażowania mogą znacznie różnić się między firmami.
Agile Coach może oznaczać:
- zewnętrznego konsultanta pracującego z wybranym obszarem organizacji,
- przełożonego Scrum Masterów
- osobę pracującą z zespołami stosującymi inne podejście niż Scrum albo mix podejść np. Kanban, XP
- wewnętrzną rolę odpowiedzialną za wdrażanie podejścia zwinnego w organizacji
- wewnętrznego mentora dla całej organizacji wspierającego ludzi i zespoły w zależności od potrzeb
Agile Coach a Scrum Master — Zakres odpowiedzialności
Scrum Master: Koncentruje się głównie na zespole jako lider, który mu służy. Jego zadaniem jest upewnienie się, że członkowie zespołu stosują się do praktyk Scrum oraz wspieranie ich w realizacji tych zasad. Scrum Master pomaga w planowaniu Sprintów, usuwa przeszkody blokujące postęp pracy zespołu i dba o poprawne zrozumienie ról w Zespole Scrumowym. W razie potrzeby Scrum Master prowadzi Wydarzania Scrumowe. Pełni rolę facylitatora i coacha dla swojego zespołu, nie mając bezpośredniej władzy nad nim. Scrum Master pracuje na co dzień z zespołem. Zaangażowanie Scrum Mastera w pracę codzienną zespołu różni się w zależności jego umiejętności i dojrzałości zespołu. Powszechnie przyjętą zasadą jest praca z maksymalnie trzema zespołami.
Agile Coach: Operuje na wyższym poziomie organizacyjnym, często współpracując z kilkoma zespołami i działając w ścisłej współpracy z liderami organizacji. Agile Coach nie tylko wspiera zespoły, ale również pomaga Scrum Masterom, mentorując ich i wspierając wdrażanie zwinnych praktyk w całej organizacji. Jego celem jest propagowanie kultury Agile na poziomie systemowym, co wymaga pracy nie tylko z zespołami, interesariuszami ale i liderami do najwyższego poziomu organizacji.
Agile Coach vs Scrum Master — Doświadczenie i umiejętności
Scrum Master: Zazwyczaj posiada dogłębną wiedzę na temat frameworku Scrum, ale niekoniecznie szerokie doświadczenie w metodykach Agile. Scrum Masterzy są zwykle wybierani z wewnątrz organizacji. Scrum Masterzy często wywodzą się z ról zarządzania projektami i mogą potrzebować dodatkowego wsparcia, aby w pełni przyswoić zasady Agile i skutecznie je stosować. Skupienie Scrum Mastera na początku pracy z zespołem jest zwykle na dostarczaniu użytecznego przyrostu produktu na koniec Sprintu.
Scrum Masterem może być osoba świeżo po szkoleniu Professional Scrum Master. Wtedy na pewno taka osoba potrzebuje wsparcia mentora we wdrożeniu praktyk zwinnych w życie.
Agile Coach: Agile Coach jest ekspertem, który posiada szeroką wiedzę na temat różnorodnych podejść zwinnych, co pozwala mu działać na wielu poziomach organizacyjnych i wprowadzać trwałe zmiany w strukturach i kulturze organizacji. To osoba z bogatym doświadczeniem nie tylko w Scrum, ale także w innych metodykach Agile, takich jak Kanban, Lean czy XP. Poza samymi metodami taka osoba zna wiele różnych praktyk zwinnych potrzebnych do wdrożenia pracy zwinnej w życie. Agile Coach zwykle dobrze zna przynajmniej jeden framework skalowania taki jak Nexus, LeSS, Scrum@Scale, Spotify czy SAFe. Agile Coach na pewno ma kilkuletnie doświadczenie w pracy z różnymi zespołami w różnych organizacjach.
Skuteczny Agile Coach potrafi korzystać z wielu umiejętności miękkich, takich jak zarządzanie zmianą, mapowanie i optymalizacja procesów, zarządzanie organizacją, projektowanie programów rozwojowych, coaching, Non-Violent Communication.
W momencie rozpoczęcia Transformacji Agile, Agile Coach jest pozyskiwany spoza organizacji jako konsultant, żeby przyspieszyć reorganizację i wdrożenie nowych dla organizacji praktyk na podstawie wcześniejszych doświadczeń.
Agile Coach a Scrum Master — Rola w Transformacji Agile
Scrum Master: Skupia się na poprawie dynamiki i efektywności zespołu. Edukuje członków zespołu na temat praktyk Scrum, dbając o to, aby zespoły były samozarządzające się i potrafiły radzić sobie z bieżącymi wyzwaniami. Scrum Master pełni kluczową rolę w codziennych procesach, takich jak Daily Scrum, retrospekcje czy planowanie Sprintów. Pomaga zespołowi zorganizować codzienną pracę, podejmować decyzje i rozwiązywać konflikty.
Agile Coach: Odpowiada za strategiczne wsparcie transformacji Agile w całej organizacji. Jego zadaniem jest diagnozowanie potrzeb organizacji, szkolenie zespołów na różnych poziomach, a także wdrażanie najlepszych praktyk Agile w sposób zharmonizowany z wartościami całej firmy. Agile Coach często współpracuje z liderami, aby pomóc im lepiej zrozumieć i wspierać transformację. Agile Coach dba o transfer wiedzy i zbudowanie kompetencji wewnątrz organizacji, żeby organizacja mogła zaadaptować zwinny sposób myślenia i działania.
Podsumowanie
Chociaż zarówno Scrum Master, jak i Agile Coach dążą do tego, aby organizacje stawały się bardziej zwinne, ich zakres działania i odpowiedzialności różnią się znacząco. Scrum Master koncentruje się na pracy z jednym zespołem, ułatwiając jego codzienną pracę i wspierając zrozumienie oraz stosowanie praktyk Scrum. Jako rola zdefiniowana w Scrum Guide, Scrum Master ma określony, uniwersalny zestaw zadań. Z kolei Agile Coach działa na wyższym poziomie, wspierając nie tylko zespoły, ale i całą organizację w procesie transformacji Agile, przy czym jego rola może się zmieniać w zależności od struktury organizacyjnej.
Zrozumienie tych różnic jest kluczowe dla firm, które chcą skutecznie wdrożyć Agile i zbudować kulturę zwinności. W zależności od potrzeb organizacji może być konieczne zatrudnienie zarówno Scrum Mastera, jak i Agile Coacha, aby osiągnąć pożądane rezultaty.
- Co robi Product Owner w Scrum? Rola i odpowiedzialności — 18/04/2025
- Kult Cargo w Agile — 16/04/2025
- Scrum Master jako servant leader — 12/04/2025