
Scrum Master a Transformacja Agile
W tym poście, chciałbym podzielić się z Wami swoimi przemyśleniami na temat pozyskania i kształcenia Scrum Mastera w warunkach transformacji dużej organizacji. Widziałem dużo postów na temat roli Scrum Mastera, co robi i tak dalej, ale nie widziałem postów jak się pozyskuje Scrum Mastera oraz kształtuje się jego rola w korporacji w okresie transformacji.
Dlaczego zostałem Scrum Masterem
Moja przygoda ze Scrumem zaczęła się całkowicie przypadkowo, ponieważ nie miałem ani doświadczenia jako Deweloper, ani background’u jako QA (chyba jest to must, inaczej nie dasz rady kontrolować Zespółu Deweloperskiego :) ), ani żadnych innych predyspozycji, żeby zostać Scrum Masterem (np doświadczenie w Project Managemencie :)) . Uwaga, sarkazm. Nie uważam, że dla Scrum Mastera to MUST HAVE mieć doświadczenie jako PM oraz Deweloper. Na ten temat można nawet napisać oddzielnego posta. Poza tym, powiem szczerze, że w pierwszym roku mojego działania jako Scrum Master, ja sam miałem trudności ze zrozumieniem własnej roli. Nie rozumiałem co dokładnie miałem robić na co dzień, nie wiedziałem po czym poznać, czy robię dobrą robotę.
The Scrum Master is responsible for promoting and supporting Scrum as defined in the Scrum Guide.
To znaczy, że Scrum Master jest przede wszystkim odpowiedzialny za to, żeby Scrum był rozumiany nie tylko jako zbiór spotkań, lecz jako Framework do wytworzenia złożonych produktów w złożonym otoczeniu, który niesie w sobie swoje wartości (Courage, Focus, Respect, Openness & Commitment). Bez adaptacji wartości, Scrum staje się Zombie Scrumem, o którym już wspominał Barry Overeem. A jak to robi Scrum Master? Proste! Scrum Master odzwierciedla wartości w swojej codziennej pracy, pokazując na swoim przykładzie, całemu otoczeniu.
Jako wielki fan komiksów Marvel oraz DC, i im dłużej pracuję jako Scrum Master — tym bardziej ta rola mi przypomina Superbohatera. Tylko uwaga, Superbohaterowie też są różni. Dla mnie, Scrum Master to nie Tony Stark, którego widać wszędzie oraz on sam siebie zawsze chwali, tłumacząc na inny język — od prawdziwego Scrum Mastera nigdy nie usłyszycie “przyszedłem tam i po prostu uratowałem projekt”. Dla mnie, Scrum Master to prędzej Batman (Bruce Wayne), który robi bardzo dużo, tylko nikomu nie mówi, że to tak naprawdę on wszystko uratował. Dla Batmana najważniejszym jest, żeby Gotham się rozwijało i było lepszym miejscem. Tak samo i dla Scrum Mastera, zależy mu na tym, żeby produkt był coraz lepszym oraz sposób działania Zespołu Deweloperskiego oraz całej organizacji się ulepszał. Scrum Master robi bardzo dużo dla organizacji, przy czym powinien być przygotowany na to, że zawsze zostanie w cieniu, a najlepszą metryką jego sukcesu będzie jakość dostarczanego produktu, zmiana w dotychczasowym sposobie pracy Zespołu Deweloperskiego jak i sposób działania całej organizacji. Rzeczywistość Transformacji a Scrum Master
Scrum Masterów w organizacjach często postrzega się jako buntowników. Ja nie raz słyszałem frazy typu: “Wiele lat jakoś działaliśmy i wszystko było w miarę ok, a wy tutaj ze swoim Scrumem zawracacie “głowę” i przeszkadzacie”. Jest to zakorzenione zdanie ludzi, którzy już wiele lat pracują w ekosystemie, do którego się przyzwyczaili do takiego stopnia, że dopasowali do tego cały swój rytm życia. Kiedy organizacja podejmuje decyzję o adaptacji Scruma, oczywiście niesie to ze sobą zmiany i opór jest naturalnym zjawiskiem. I jak sądzisz, czy łatwym zadaniem jest sprzedać zmianę ludziom, którzy już wiele lat pracują w środowisku, gdzie praktykowane jest podejście centralnego planowania długofalowego, które ma na celu zapobiec jakimkolwiek zmianom?

Jak poznać prawdziwego Scrum Mastera?
Podsumowując ten post, chciałbym podzielić się własnymi przemyśleniami na temat jakich Scrum Masterów warto szukać? A zacząłbym od pytania: “Czy każdy może być Scrum Masterem?”. Moim zdaniem, nie, nie, nie i jeszcze raz nie. Bycie Scrum Masterem to ogromne wyzwanie. Musisz walczyć z zakorzenionym mindsetem, z jakąś określoną strukturą, z całym sposobem funkcjonowania organizacji. Uwierzcie mi, nie każdy potrafi to wytrzymać, szczególnie w organizacjach, gdzie dla prowadzenia projektów wykorzystywali Project Management i Waterfall od czasów “kiedy koszulę w zębach nosiłeś”. Scrum Master powinien zadawać niewygodne pytania, powinien zmieniać status quo. Scrum Master również powinien być bardzo dojrzałym emocjonalnie, trzeźwo oceniać i reagować na sytuacje. Powinien zawsze być o krok dalej niż otoczenie, po to, żeby prowadzić za sobą całą Organizację w okresie zmiany. Dlatego, jak pytają mnie, po czym można poznać prawdziwego Scrum Master’a, moja odpowiedź — to mindset oraz charakter. Można znać Scrum Guide’a na pamięć, ale dopóki go nie zrozumiesz – i tak nie będziesz potrafił odnaleźć siebie w Scrumie.Latest posts by Andrii Glushchenko (see all)