Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Labirynty Scruma — recenzja książki Jacka Wieczorka

by | Sie 29, 2017 | Blog | 1 comment

Labirytny Scruma trafiły w moje ręce w wersji potentially shippable. Chciałem napisać, że ktoś przypadkiem zostawił PDFa w barze, w którym zazwyczaj przebywają Agile Coache, ale biorąc pod uwagę, że ciężko taki bar znaleźć, odpuściłem sobie numer na premierę iPhona. Prawda jest znacznie bardziej przyziemna przedpremierowy egzemplarz Labiryntów Scruma trafił do mnie drogą mailową. Wcześniej już czytałem dostarczane przyrostowo rozdziały, a teraz nareszcie mogę zajrzeć w złożony PDF. Co sądzę o tej książce?

Nić Ariadny w Labiryntach Scruma

Zacznijmy od tego jak książka Labirytnty Scruma jest zbudowana i jak z niej korzystać. Struktura książki przypomina tą ze Scrum Guide. I tak po kolei mamy Role, Wydarzenia i Artefakty. Przy okazji zauważyłem, że zabrakło Definifion of Done. W każdym z tych rozdziałów mamy wymienione różne problemy, które Jacek zindentyfikował.

Problemy są wylistowane w spisie treści co bardzo ułatwia docieranie do rozwiązań. Czyli w przypadku, kiedy ktoś szuka rozwiązania konkretnego problemu, może łatwo do niego dotrzeć. Patrząc na spis treści można też zauważyć, że coś do czego czytelnik był przyzwyczajony w implementacji Scruma jest problemem. Myślę, że sporo osób może być zaskoczonych. Ale jak to brak dłuższego horyzontu pracy jest problemem? Pracujemy przecież w Sprintach.

Każdy problem został opisany korzystając ze struktury identyfikacja, konsekwencje, porady. No właśnie porady, a nie jeden best practice, który zawsze zadziała. Jacek proponuje kilka rozwiązań dla każdego problemu zostawiając czytelnika z wyborem. Jeśli nie wierzysz, że masz problem, to konsekwencje doskonale pokazują obraz przyszłości jeśli będziesz dalej tak działał. Mam dużą nadzieję, że te opisy wielu osobom otworzą oczy.

Tezeusz, czyli zbłąkany Scrum Master?

Labirynty Scruma nie uczą podstaw o Scrum, ani o Agile. Nie znajdziesz tutaj wytłumaczenia dlaczego Scrum jest skonstruowany tak a nie inaczej. Zatem czytelnik powinien posiadać wiedzę i doświadczenie. Dla osób zaczynających przygodę ze Scrum polecam najpierw Scrum i nie tylko.

Jacek Wieczorek określił wizję dla książki w następujący sposób:
Dla osób używających Scruma,
Które chciałyby lepiej go wykorzystywać, “Labirynty Scruma” to książka,
która podsuwa sprawdzone sposoby na uniknięcie najczęstszych pułapek.
W odróżnieniu od dostępnych na rynku książek opisujących teorię,
“Labirynty Scruma” to zbiór praktycznych metod do wypróbowania od zaraz.

Wydaje mi się, że w większości przypadków Labirynty Scruma trafią w ręce Scrum Masterów. Kto inny będzie najbardziej zainteresowany ulepszaniem Scrum i rozwiązywaniem problemów, albo mówiąc wprost usuwaniem przeszkód? Ale oczywiście mogę nie mieć racji. Być może są też Product Ownerzy, którzy zastanawiają się jak przyspieszyć Zespoły Deweloperskie nie zachęcając ich do produkowania wiewiórko-burgerów. Ciekaw jestem czy można to sprawdzić empirycznie.

Można się zastanowić, czy potencjalny czytelnik zdaje sobie sprawę, że ma problem i błądzi po labiryncie. Praktycznie wszystkie firmy, a zwłaszcza duże korporacje mają przynajmniej kilka opisanych w tej książce problemów.

Zdarza się też, że z braku programu rozwojowego i mentoringu ze strony Agile Coacha, Scrum Masterzy przestają się rozwijać i popadają w niezdrową stagnację. Dzięki Labiryntom Scruma mogą odkryć nowe elementy do wprowadzenia i obszary do rozwoju.

Różne organizacje wprowadzające Scrum borykają się z wieloma problemami, których rozwiązanie jest zapisane gdzieś pomiędzy słowami w Scrum Guide. Często też nie mają pojęcia o istnieniu technik i praktyk wspierających Scrum. Jeśli długo mierzymy się z problemem bez efektów, to dobrym pomysłem jest poszukać eksperta.
Są jednak organizacje, które nie zatrudniają Agile Coacha do pomocy. Książka tego nie zastąpi, ale może poniekąd posłużyć jako źródło wiedzy z zewnątrz i doświadczenia w Agile.

Wchodzić do tego labiryntu?

Polecam książkę Jacka praktykom Scruma, którzy chcą rozwiązać konkretne problemy lub rozwijać siebie i zespół poszukując kolejnych elementów do optymalizacji. Jeśli myślisz, że osiągnąłeś w Scrum wszystko, to koniecznie przeczytaj Labirynty Scruma.

Jak kupić? Jacek Wieczorek podjął się samodzielnego wydania książki. Książka jest dostępna w przedsprzedaży do 25 września na stronie labiryntyscruma.pl.