Select Page
Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Wartości Scrum

6 lipca 2016 została opublikowana nowa wersja Scrum Guide, czyli Przewodnika po Scrum. Każdy miał swoje nadzieje, pomysły na tą zmianę, a okazała się ona objętościowo niewielka. Jedyną zmianą jest dodanie Wartości Scrum jako część przewodnika. Zostały dodane dwa paragrafy w nowym rozdziale Scrum Values. Czy jest to duża czy mała zmiana, to zależy od spojrzenia. Można powiedzieć, że ta zmiana jest w duchu Agile Manifesto i zasady “Individuals and interactions over processes and tools”. Przede wszystkim ludzie!

Czy to duża zmiana w Scrum Guide?

Wartości Scrum Guide nie są nowością w Scrum i to nie jest tak, że dopiero teraz zaczęły swoje życie. Były tutaj od samego początku, podobnie jak wartości promowane w eXtreme Programming. Wartości Scrum zostały opublikowane w książce Kena Schwabera i Mike’a Beedle Agile Software Developement with Scrum w 2001 roku. Była to pierwsza książka na temat Scrum, do której sięgnąłem i nadal jest klasykiem w tym temacie. Później mogliśmy o nich przeczytać między innymi w książce Gunthera Verheyena Scrum — A Pocket Guide i wpisie na blogu Gunthera pod tytułem There’s value in the Scrum Values. Wartości są także omawiane podczas szkoleń Professional Scrum Master i Professional Scrum Product Owner. Ten temat jest też jednym z rozszerzeń w drugim wydaniu książki Scrum i nie tylko, które ukaże się już niebawem.

Dlaczego akurat teraz ta zmiana? Należy podkreślić fakt, że Scrum Guide ma pozostać z wersji minimalistycznej, zawierającej tylko niezbędne elementy, żeby pozwolić na przestrzeń do samo-organizacji.. Każda modyfikacja powinna być wartościowa. Wprowadzenie Wartości Scrum było zgłaszane przez społeczność Scrum.org jako najbardziej pożądana zmiana i jest to naturalny rozwój Scrum Guide w kierunku Profesjonalnego Scruma. Zmiana pomiędzy Scrum Guide Oct 2011 i Scrum Guide July 2013 to głównie wprowadzenie ready state i dołożenie fragmentu o Celu Sprintu do pytań na Daily Scrum. Dodanie tych rzeczy nie wprowadzało ich do Scrum bo one już tam były, ale miało zwrócić uwagę na ważność celu pracy zespołu i odpowiedniego przygotowania. Nie chodzi o to, żeby mieć wszystkie Wydarzenia Scrumowe i Role, albo żeby dostarczać dużo punktów czy tasków. Chodzi o realizowanie celów biznesowych i generowanie wartości. Zespół pracuje lepiej jak wie co  i po co chce osiągnąć. I to jest coś co pozwala na bardziej wartościowe wykorzystanie Scrum niż sama mechanika. Teraz można wykonać kolejny krok i spojrzeć na to, co stoi za pracą zespołu i jak ta praca się odbywa. Ludzkie zachowania wynikają z przestrzeganych wartości, a do tej pory w Scrum Guide skupialiśmy się na samych zachowaniach. Zatem kierunek zmian wygląda tak: mechanika do 2011, podstawowa mechanika i skupienie na celu w 2013, podstawowa mechanika, skupienie na celu i wartości stojące za zachowaniem.

Wartości Scrum

3 filary Scrum to Przejrzystość, Sprawdzanie i Dostosowywanie. Jednak, żeby było dla nich miejsce, żeby zaistniały potrzebujemy zrozumienie i przestrzeganie pewnych zasad wśród osób zaangażowanych w proces. Mamy tutaj na myśli nie tylko Scrum Team, ale także interesariuszy. No bo jak tutaj tworzyć przejrzystość, kiedy organizacja nie jest otwarta na przyjmowanie feedbacku. Spójrzmy jakie wartości są potrzebne do profesjonalnego Scruma.

Odwaga (ang. Courage)

Odwaga jest niezbędna, żeby uzyskać Transparentność, a ta z kolei jest potrzebna, żeby pętla Sprawdź i Dostosuj zadziałała. Musimy mówić jak jest i nazywać rzeczy po imieniu, żeby wiedzieć co zmieniać w procesie i organizacji. Inaczej nastąpi dostosowywanie się do fałszywego obrazu i przyniesie inne od zamierzonych efekty. Czasem trudno jest w organizacji wyjść przed szereg albo złamać tabu. Do tego jest potrzebna odwaga.

W Scrum pracujemy w krótkich iteracjach, żeby sprawdzić założenia i nasze pomysły. Czasem trzeba podejmować ryzyka.Zespół i organizacja powinni mieć odwagę do próbowania nowych rzeczy. Bez tego nie można wychodzić poza strefę komfortu, nie można się rozwijać, nie ma miejsce na innowację. Jak bez odwagi stworzyć przewagę konkurencyjną?

Odwaga jest też potrzeba do uprawiania Profesjonalnego Scrum. Pomimo oporu organizacji, pomimo niechęci do zmian u ludzi, pomimo tyrani waterfalla i narzucenia metod zarządzania projektami. Potrzeba odwagi, żeby nie modyfikować Scrum i przeglądać się w nim jak w lustrze nawet jeżeli to co widzimy jest nieprzyjemne, albo niewygodne. A jak już się dowiemy co nam się nie podoba, to trzeba mieć odwagę, żeby coś zmienić.

Skupienie (ang. Focus)

Kiedy Zespół Scrum wchodzi w Sprint skupia się maksymalnie na pracy w tym Sprincie i nie pozwala się od niej odciągnąć, ani rozproszyć przez osoby spoza Zespołu. Inni managerowie i inne projekty nie mogą tutaj ingerować. Zespół Developerski skupia się przede wszystkim na osiągnięciu celu Sprintu, a nie na robieniu przyjemnych lub łatwych zadań. Developerzy wspólnie skupiają się na ukończeniu poszczególnych Product Backlog items.

Skupienie oznacza też proaktywne, produktywne podejście do trudności i napotkanych problemów. Szybko podejmujemy decyzje w oparciu o obecnie posiadaną wiedzę i skupiamy się na osiągnięciu tego, co możliwe w danym momencie.

Zaangażowanie (ang. Commitment)

Zaangażowanie (ang. commitment) do 2013 roku istniało w Scrum Guide jako zobowiązanie zespołu do dostarczenia pracy podjętej do danego Sprintu. Zostało zastąpione słowem prognoza (ang. forecast), żeby pokreślić, że budowanie złożonych produktów w złożonym środowisku jest w pewnym stopniu nieprzewidywalne i nie jest możliwe stworzenie idealnego planu na Sprint. W Scrum mamy podejście empiryczne, a nie predykcyjne. Natomiast ludzie pracujący w Zespole Scrum są zaangażowani w pracę. Każdemu członkowi Zespołu Scrum osobiście zależy na pracy, na zespole i robieniu tego, co tylko możliwe, żeby powstał wartościowy Przyrost. Bez takiego podejścia, sam mechaniczny Scrum nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Zobowiązanie w spełnienie Definition of Done i wiara w Scrum są konieczne do odniesienia sukcesu.

Szacunek (ang. Respect)

Wszyscy jesteśmy ludźmi i mamy różne cele, potrzeby, doświadczenia, umiejętności i przekonania, itd. Jesteśmy różni i powinniśmy o tym pamiętać. Podchodząc do siebie z szacunkiem pozwala na osiągnięcie zaangażowania w pracę i współpracę. Szacunek pomiędzy Zespołem Developerskim, Scrum Masterem i Product Ownerem jest niezbędny do pracy w trudnym środowisku Scrum, szczególnie kiedy dochodzi do konfliktów. Konflikty są naturalne i są dobre dla zespołów, jeśli to potrafią sobie z nimi radzić. Pamiętajmy też o szacunku dla użytkowników i interesariuszy.

Otwartosć (ang. Openess)

Otwartość jest bardzo potrzeba do Przejrzystości. Zapraszamy do informacji zwrotnej pokazując wszystko otwarcie. Jesteśmy otwarci na informację zwrotną i wiemy, że tylko dzięki niej dowiemy się jak robić coś lepiej. Jesteśmy otwarci na współpracę z interesariuszami. Podchodzimy pozytywnie do sugestii, do nowych poglądów i propozycji zmian.

Co dalej?

Więcej na temat Wartości Scrum, zmian w Scrum Guide, ich interpretacji i jak wykorzystać to już dziś dowiesz się z nagrania webinaru z 8 lipca z Krystianem Kaczorem i Andym Brandt.

Pobierz wersję angielską Scrum Guide 2016

Pobierz wersję polską Scrum Guide 2016

Zobacz we wpisie Zmiany Scrum Guide July 2013 jakie zmiany nastąpiły pomiędzy wersją 2010 a 2013.