- Czym jest Refinement Backlogu Produktu? — 27/11/2024
- Czym jest burndown chart? — 22/11/2024
- Czym jest Retrospektywa Sprintu? — 18/11/2024
Planning Poker w Scrum
Planning Poker w Scrum
Planning Poker tak często jest używany w Scrum, że niektórzy nazywają go Scrum Poker. Jest to jedna z metod szacowania wielkości elementów. Scrum Poker może nie jest najszybszą metodą estymacji, ale
Planning Poker jest metodą stworzoną przez Jamesa Grenninga i spopularyzowaną w świecie Agile przez Mike’a Cohna. Ta technika swoje korzenie wywodzi z Wideband Delphi. Podobnie jak w oryginalnej metodzie początkowe oszacowania są wyznaczane anonimowo, następnie typowane wielkości są ujawniane, a największe rozbieżności zostają omówione. Jeżeli nie doszło do porozumienia, po dyskusji następuje kolejna iteracja.
Metodę nazwano Planning Poker, ponieważ do szacowania używane są karty do gry. Wybrane karty nie są widoczne dla pozostałych uczestników, ponieważ odkrywa się je dopiero na znak moderatora sesji. Niestety nazwa sugeruje, że jest to narzędzie do planowania, podczas gdy w rzeczywistości narzędzie to służy do szacowania. Planowanie wykonuje się innymi metodami, o których będzie mowa w dalszej części książki.
Oryginalne karty można kupić na stronie http://store.mountaingoatsoftware.com. Jeżeli kilka dolarów przekracza Twój budżet, możesz napisać liczby na fiszkach lub zaprojektować karty w edytorze tekstu i wydrukować na nieco grubszym papierze.
Znaczenie kart Planning Poker
- liczby 1–100 – wartość oszacowania
- 1⁄2 – karta o takim samym znaczeniu jak poprzednie, jednak rzadko używana przez Zespoły, ponieważ oznacza zbyt dokładne oszacowanie.
- 0 – zadanie/story nie wymaga pracy lub jest jej zbyt mało, aby otrzymać za nią punkt. Pierwsza opcja oznacza, że zadanie zostało już wykonane lub zostanie wykonane przez kogoś spoza Zespołu; druga – że Zespół postrzega nadanie temu zadaniu jednego punktu jako próbę sztucznego podniesienia Prędkości Zespołu w Sprincie.
- ? lub pajęczyna – nie rozumiem wymagania, mam pytanie, nie mam pojęcia, jak oszacować zadanie.
- ∞ – wymaganie niemożliwe do oszacowania w obecnej postaci, należy je rozbić.
- karta z kubkiem kawy, która pojawia się w nieoryginalnych zestawach, oznacza, że potrzebujesz przerwy w trakcie sesji pokera.
Do szacowania wartości biznesowej można korzystać z kart Business Value Poker, gdzie karty mają dużo większe wartości liczbowe.
Przebieg gry Planning Poker
- Każda osoba uczestnicząca w szacowaniu otrzymuje zestaw kart. W pudełku kart QAgile znajdziesz 4 zestawy.
- Moderator sesji przedstawia element, który ma podlegać oszacowaniu. Najczęściej tę rolę pełni Scrum Master.
- Następuje dyskusja nad elementem trwająca najwyżej 2 minuty.
- Każda osoba wybiera kartę, ale jej nie pokazuje.
- Po wybraniu kart przez wszystkich szacujących na znak dany przez moderator uczestnicy pokazują karty.
- Jeżeli wszyscy wybrali tę samą liczbę, to staje się ona wynikiem oszacowania.
- Jeżeli wartości są różne, omawiamy opinię osób, które pokazały skrajne wartości i wracamy do punktu 4.
- Powtarzamy kroki do momentu uzyskania zgodności.
- Przechodzimy do kolejnego elementu.
Warto pamiętać korzystając z Planning Poker
Ważne jest, żeby Zespół dążył do konsensusu i nie godził się na średnią pokazywanych wartości.
Planning Poker® może być też z powodzeniem wykorzystywany do szacowania czasu wykonania zadań w godzinach, na przykład w drugiej części Planowania Sprintu.
Przedstawiciel biznesu, taki jak Właściciel Produktu Scrum, powinien być obecny podczas sesji pokera, aby odpowiadać na pytania Deweloperów. Nie ma on lub ona prawa szacować. Pamiętajmy, że szacować pracę mogą jedynie osoby, które ją wykonują.
Zadania moderatora polegają na kontrolowaniu czasu sesji i dyskusji, pilnowaniu, aby uczestnicy sesji trzymali wybrane karty w sposób niewidoczny dla innych, aby nie sugerować innym uczestnikom wielkości oszacowania.
Korzystając z Planning Poker®, należy pamiętać, że celem sesji jest osiągnięcie porozumienia, a nie uśrednienie uzyskanych wyników.
Obecnie Zespoły, z którymi pracuję, coraz rzadziej sięgają po pudełka z kartami, a coraz częściej po smartfony. Bez trudu można znaleźć kilka odpowiednich aplikacji na platformy Androida, iOS i Windows.
Jeżeli chcesz skorzystać z Planning Poker®, pracując z Zespołem rozproszonym geograficznie, możesz użyć strony www.planningpoker.com. Każdy z uczestników musi założyć konto i może dołączyć do sesji, które stworzysz. Karty są odsłaniane automatycznie, gdy każdy wybierze swoje oszacowanie. Przed pierwszą sesją pokera dobrze jest wykonać rundę testową, aby uczestnicy dobrze poznali mechanizm działania strony i przetestowali połączenie.
Więcej na temat metod szacowania w Agile dowiesz się z książki “Scrum i nie tylko. Teoria i praktyka w metodach Agile”.