Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Krystian Kaczor - certyfikaty scrum.org

Chyba nie ma lepszej rzeczy wywołującej uczucie spełnienia, kiedy żyjesz według tego, czego uczysz innych i sprawdza się to doskonale w praktyce. Wyznaczyłem kolejny cel zgodnie ze S.M.A.R.T., zrobiłem analizę SWOT, określiłem kroki, ustawiłem motywatory i wsparcie, sprawdzałem i dostosowywałem plan. Nie, nie napiszę, że się udało. Zrobiłem to, osiągnąłem cel! Jeśli nie wiesz jaka jest różnica pomiędzy tymi stwierdzeniami, odsyłam Cię do wystąpienia Jacka Walkiewicza.

Certyfikaty niby nie są ważne, ale czasem po prostu potrzebujemy zewnętrznego autorytetu, żeby powiedział nam, że w czymś jesteśmy dobrzy. 22 Maja 2015 w mojej skrzynce pojawił się e‑mail o tytule “Welcome to the PST community” i tym samym oficjalnie zdobyłem uprawnienia Profesional Scrum Trainer z organizacji Scrum.org.  Droga nie była łatwa. Zaskoczył mnie poziom trudności PSM II, gdzie większość pytań jest dużo trudniejsza niż PSM I wymaga odpowiedzi pisemnej. Różnica poziomów PSM I i PSM II  jest tak duża, że niedługo ten certyfikat stanie się Professional Scrum Expert, a w pomiędzy nimi pojawi się nowy PSM II. Na rozmowie weryfikacyjnej online z obecnymi trenerami PST zwykle pojawiają się trzy osoby, a ja miałem szczęście do siedmiu. Siedmiu doświadczonych trenerów i godzina na dowolne pytania, gdzie odpowiedzi są timeboxowane to duże wyzwanie.

Jestem czwartym PST w Polsce, więc można powiedzieć, że należę do elitarnego grona. Czuję już trochę odpowiedzialność za reprezentowanie Scrum.org w naszym kraju. Na szczęście nie jestem sam i mam wsparcie w ekspertach Code Sprinters, a w szczególności ze strony pierwszego polskiego PST, Andrzeja Brandta.

Do zobaczenia na warsztatach, szkoleniach, oficjalnych PSM i PSF oraz na coachingu.

Scrum On!

WordPress PopUp Plugin