Select Page

Czym jest Scrum of Scrums?

by | sty 17, 2025 | Scrum | 0 comments

Scrum of Scrums jest dodatkową praktyką Agile, która pozwala na koordynowanie pracy, usuwanie przeszkód i rozwiązywanie zależności w ramach wielu Zespołów Scrumowych pracujących nad tym samym produktem. Nazwa jest używana jako określenie dodatkowego spotkania Daily Scrum pomiędzy zespołami, ale tak naprawdę oznacza zespół zespołów.

Jakie są cele Scrum of Scrums?

Wiele zespołów pracujących nad jednym produktem zawsze będzie miało wyzwania z komunikacją postępów w kierunku wspólnej wizji i celów. Każdy zespół może bardzo łatwo skupić się na swojej pracy, nie patrząc na problemy pozostałych zespołów, a czasem nawet je wywołując.

Scrum of Scrums pomaga utrzymać skupienie wielu Zespołów Scrum na wspólnym celu i zrozumieć, jaka praca jest wykonywana w całym produkcie. Pomaga też zespołom skupić się nad stworzeniem spójnego, zintegrowanego Przyrostu Produktu zamiast skupienia na wykonaniu tylko swoich zadań ze Sprint Backlogu.

Wspólna praca nad produktem naturalnie powoduje powstawanie zależności w architekturze, kodzie, ekranach, procesach biznesowych, kompetencjach itd. Część z tych zależności można przewidzieć i zaplanować ich rozwiązanie na wspólnym Product Backlog Refinement, ale nadal część z nich pojawi się w trakcie wykonywania pracy.

Scrum of Scrums pomaga zarządzać zależnościami i koordynować pracę nad ich rozwiązywaniem. Zespoły Scrumowe mogą odpowiednio zaplanować pracę lub przejąć pracę z innego zespołu tak, żeby zniwelować zależności.

Jednym z podstawowych mechanizmów Scruma jest usuwanie przeszkód na drodze wielu Zespołów Scrumowych. Jeden z zespołów może zauważyć problem, który wszystkim uniemożliwia osiągnięcie celu. Kiedy wiele zespołów pracuje w tym samym kontekście, to bardzo możliwe jest, że napotykają takie same przeszkody i mogą sobie pomagać w radzeniu sobie z nimi. Okazję do takiej współpracy stwarza właśnie Scrum of Scrums.

Scrum of Scrums pomaga usuwać przeszkody dotyczące wielu zespołów i wspierać się w rozwiązywaniu wspólnych problemów.

Jak działa Scrum of Scrums?

Praca wielu zespołów Scrum nad tym samym produktem wymaga sprawnej komunikacji i wspólnego podejmowania decyzji, mając na uwadze wspólny cel. W związku z tym w praktyce pojawiają się wzorce, które usprawniają współpracę. Najbardziej popularne praktyki to:

  • Zsynchronizowane Sprinty
  • Wspólna Definition of Done
  • Wspólne Wydarzenia Scrumowe, takie jak Sprint Planning, Sprint Review
  • Wspólny Product Backlog Refinement
  • Dodatkowy wspólny Daily Scrum, potocznie nazywany Scrum of Scrums
  • Zespół wspierający Product Ownera (Product Owner Team)
  • Grupy specjalistów, takie jak Chaptery w modelu Spotify

Skąd pomysł na Scrum of Scrums?

Praktyka Scrum of Scrums została po raz pierwszy wdrożona w 1996 roku w firmie IDX Systems (obecnie GE Healthcare) przez Jeffa Sutherlanda i Kena Schwabera, współtwórców frameworka Scrum. Sutherland, wówczas wiceprezes ds. inżynierii, oraz Schwaber, pełniący rolę konsultanta, opracowali Scrum of Scrums, aby koordynować działania ośmiu jednostek biznesowych, z których każda zarządzała wieloma liniami produktowymi. Podejście to umożliwiło zespołom synchronizację działań i spełnienie wygórowanych wymogów dostarczania zintegrowanych, zaktualizowanych produktów w cyklach trzymiesięcznych oraz wdrażania ich co sześć miesięcy do regionalnych dostawców usług medycznych, takich jak Stanford Health System.

W tym wdrożeniu każdy produkt miał własny Scrum of Scrums, a niektóre korzystały nawet z wielu SoS z wyższą strukturą koordynacyjną. Pokazało to, że SoS może dostosować się do bardzo złożonych scenariuszy.

Koncepcja została po raz pierwszy publicznie wspomniana przez Sutherlanda w jego artykule z 2001 roku pt. „Agile Can Scale: Inventing and Reinventing SCRUM in Five Companies”, a następnie pojawiła się w Scrum Papers w 2011 roku. Z czasem Scrum of Scrums stał się dobrze rozpoznawalnym wzorcem skalowania Agile, uwzględnionym w różnych frameworkach takich Nexus, LeSS czy SAFe, i jest podstawą Scrum@Scale.

Spotkanie Scrum Of Scrums

Jak wygląda wspólne spotkanie Scrum of Scrums?

Jak długo trwa Scrum of Scrums?

Często stosuje się samą praktykę codziennego spotkania pomiędzy Zespołami Scrumowymi, które mają zależności między sobą. Powinniśmy starać się ograniczyć czas trwania takiego spotkania do 15 minut podobnie jak w przypadku Daily Scrum. Zatem nie ma możliwości, żeby w takim spotkaniu uczestniczyli wszyscy członkowie zespołów, ani żeby omawiać postęp prac każdego zespołu.

Kto uczestniczy w Scrum of Scrums?

Na spotkanie SoS przychodzą przedstawiciele zespołów, którzy mają najlepszą wiedzę lub konkretne zagadnienia do poruszenia. Jedna osoba może reprezentować kilka zespołów. Przede wszystkim powinni przyjść Developerzy. Do facylitacji spotkania przyda się przynajmniej jeden Scrum Master. Product Owner powinien również uczestniczyć w tym spotkaniu, ponieważ swoimi decyzjami co do elementów Backlogu Produktu może pomóc zespołom w lepszym zaplanowaniu pracy.

Jak często odbywa się Scrum of Scrums?

Frameworki takie jak Nexus narzucają odbywanie wspólnego Daily Scrum codziennie — Nexus Daily Scrum. Możemy jednak dojść do wniosku, że co drugi dzień jest wystarczającą częstotliwością.

Kiedy odbywa się Scrum of Scrums?

Niektórzy uważają, że Scrum of Scrums powinien się odbywać po Daily Scrum poszczególnych zespołów, ponieważ wtedy wiadomo, co dzieje się w każdym zespole. Z drugiej strony inni twierdzą, że skoro rozwiązywanie zależności i problemów z integracją powinno mieć pierwszeństwo, to SoS powinien odbywać się przed Daily Scrum. W ten sposób poszczególne zespoły mogą lepiej zaplanować swoją pracę, uwzględniając rozwiązywanie problemów, które wspólnie zidentyfikowały. Oba podejścia mają zalety i wady. Najlepiej sprawdzić empirycznie, które lepiej działa w konkretnym przypadku.

Jakie tematy są poruszane podczas Scrum of Scrums?

  • Czy osiągnięcie wspólnego celu jest zagrożone?
  • Czy mamy problemy z integracją produktu?
  • Jak w tej chwili wyglądają zależności? Czy coś blokuje twój zespół?
  • Czy twój zespół potrzebuje pomocy?

Dobrą praktyką jest wizualizowanie Product Backlog Items, nad którymi pracują zespoły w Sprincie, i ich zależności. Scrum of Scrums może odbywać się przy takiej wspólnej tablicy.

Podsumowanie

Scrum of Scrums pozwala na koordynację, komunikację i zarządzanie aspektami pracy zespołów w ramach dużych produktów i całych linii biznesowych. Zapewnia autonomię, pozwala na samoorganizację bez tworzenia wąskich gardeł w postaci managerów i koordynatorów.
Scrum of Scrums może być wykorzystywane w ograniczonej formie jako spotkanie pomiędzy zespołami, które pracują nad różnymi produktami, ale nadal mają między sobą zależności.

Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)