Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Agile w Praktyce okładka

Drodzy czytelnicy, jest światełko w tunelu i nie jest to nadjeżdżający pociąg. Jeszcze nie tak dawno przy okazji recenzji pierwszej i trzeba dodać mało udanej polskiej książki o Scrum, zastanawiałem się, dlaczego polscy trenerzy Scrum nie napisali książki na ten temat. Zadawałem sobie pytanie: Dlaczego ludzie, którzy są aktywni na blogach, tweeterze i występują na konferencjach nie zebrali jeszcze swoich doświadczeń w autorskich książkach? Tłumaczyłem sobie, że głównym powodem jest zajętość prowadzeniem szkoleń i konsultowaniem projektów. Zawsze patrzymy na świat z własnego punktu widzenia, więc biorąc pod uwagę prace nad moją książką i zajętość takie tłumaczenie wydawało się wiarygodne. Pewnego dnia jednak zaskoczyła mnie wiadomość wysłana z formularza kontaktowego na stronie. Okazuje się, że Andy Brandt, którego wymieniałem na liście kandydatów na autora dobrej książki, napił e‑booka pod tytułem Agile w Praktyce. Nie pozostało nic innego niż ściągnąć i przeczytać. I powiem szczerze, że przeczytałem tą książkę przy pierwszym podejściu. Było parę rzeczy, które nie do końca mi się zgadzały, ale po wynotowaniu zagadnień i numerów stron, wracałem dalej do czytania. Mało tego. Błędy i nieścisłości, które znalazłem zostały poprawione lub doprecyzowane w kolejnej wersji dostępnej online po krótkim kontakcie z autorem. Można mieć z autorem dobrą merytoryczną dyskusją bez focha i obrażania się. Brawo Andy!

Tematyka

O czym jest ta książka? Zawartość jest nieco węższa niż obiecuje to tytuł, ponieważ Andy skupił się głównie na Scrum. Opis Agile zawęża się głownie do opisu i wytłumaczenia Manifestu Agile wraz (hurrraaa!) z dwunastoma zasadami Agile. Co do praktyki, to też muszę tutaj rozwiać pomysły w kierunku myślenia o tej książce jak o instrukcji krok po kroku. Zaczynamy od teorii, która nota bene jest bardzo dobrze wytłumaczona i bez zbędnych dywagacji. Ważne jest (przynajmniej dla mnie), że pojęcia są tłumaczone zgodnie ze źródłami i oryginalnym pomysłem. Dopiero w rozdziale poświęconym Backlogowi Produktu pojawiają się konkretne techniki i ich omówienie. Tutaj również wykraczamy już poza zakres Scrum i Agile Manifesto. Andy Brandt wyraźnie wykorzystuje swoją wiedzę z praktyki i podsuwa pomysły rozwiązania potencjalnych problemów. Od małych rzeczy jak to, żeby każdy położył kartę na stole przy grze z Planning Poker, po współpracę z Product Ownerem. Czasem autor robi to wprost opisując idealną sytuację i odmiany spotykane w praktyce. Oprócz Agile i Scrum książka porusza temat wymagań w Agile, planowania i szacowania oraz skalowania. Można powiedzieć, że jest to kompendium wiedzy jaką powinien posługiwać się każdy członek zespołu Scrum, zwłaszcza Scrum Master i Product Owner. Mówiąc o kompendium wiedzy należy zwrócić uwagę na mix tematów jakie tutaj są poruszane. Wyżej wymienione zagadnienia sa standardem w książkach o Scrum pisanych przez Ken’a Schwaber’a (model Spotify i korporacyjny framework SAFe wykraczają poza ten zakres). User Story, planowanie i szacowanie to osobna tematyka poruszana głównie przez Mike’a Cohna. Opisy ćwiczeń retrospekcji to kolejne zagadnienie często traktowane osobno, a w praktyce po macoszemu. Z kolei klasyfikacja błędów w oprogramowaniu i cykl życia błędu nie spotkałem się jeszcze w książce na temat Agile. Zatem zakres wiedzy jest bardzo szeroki, a opis praktyk pokrywa większość standardów spotykanych na projektach.

Plany na przyszłość

Jedną z charakterystyk Leanpub jest to, że opublikowane tam e‑booki są uaktualniane i dzięki temu w najnowszej wersji książki znajdziemy już uwzględnienie zmian w Scrumie z lipca 2013. Andy Brandt planuje już kolejne ulepszenia książki:

  • Rozwinięcie podstaw teoretycznych, omówienie ogólnie pojęcia zwinności i metod zwinnych (w toku)
  • Kanban — omówienie metody
  • Łączenie z tradycyjnym zarządzaniem projektami
  • Środowisko pracy zespołów agile – wskazówki na temat budowania przestrzeni dla zespołów agile

Werdykt

Ostateczna ocena: kciuki w górę. :) Polecam tą książkę dla osób, które szukają dobrego i rzetelnego wytłumaczenia Scrum i praktyk związanych u korzystaniem z niego na projekcie. Pamiętaj, że kupujesz nie tylko jednego e‑booka, ale też kolejne uaktualnienia. Książka do nabycia na Leanpub pod adresem: https://leanpub.com/Agile_w_Praktyce

WordPress PopUp Plugin