Select Page
Przemek Grzegorek
Latest posts by Przemek Grzegorek (see all)

Kanban to nie tylko tablica

by | wrz 10, 2024 | Blog | 0 comments

Czy słyszałeś zdanie: “Używamy tablicy Kanban tak, jak została skonfigurowana w naszym narzędziu. To tylko 30 sekund konfiguracji”? Zawsze był to błąd poznawczy, że prosta konfiguracja narzędzia tworzy magię i sprawia, że wszystko działa idealnie.

Cóż, do pewnego stopnia jest to już całkiem dobra wiadomość, ponieważ istniała potrzeba transparencji i ta potrzeba została zaspokojona przez tablicę Kanban. Kanban to jednak nie tylko tablica. Tablica jest punktem wyjścia, jednak nie wyraża potencjału systemu Kanban. Ewolucyjna podróż metody Kanban zaczyna się od tablicy, ale Kanban jest metodą pracy, która opiera się na następujących praktykach:

  1. Wizualizacja
  2. Limit pracy w toku
  3. Zarządzanie przepływem
  4. Zasady pracy
  5. Informacja zwrotna
  6. Wspólne usprawnianie, eksperymentalna ewolucja

Czy wygląda to podejrzanie? Cóż, mówimy o tablicy i okazuje się, że tablica obejmuje tylko pierwszą praktykę. A co z pozostałymi praktykami i zasadami?

  • Limit pracy w toku: Ogranicz pracę w toku, wdrażając system ściągania (Pull), zapewniając, że nowe zadania są uruchamiane tylko wtedy, gdy pozwala na to wydajność.
  • Zarządzanie przepływem: Monitoruj i raportuj szybkość i płynność przepływu pracy, aby szybko i przewidywalnie tworzyć wartość.
  • Zasady pracy: Jasno zdefiniuj i udokumentuj procesy, aby ułatwić racjonalne i obiektywne dyskusje na temat ulepszeń.
  • Informacja zwrotna: Korzystaj z mechanizmów informacji zwrotnej, aby porównywać oczekiwane i rzeczywiste wyniki, wprowadzając niezbędne korekty w celu poprawy.
  • Wspólne usprawnianie, eksperymentalna ewolucja: Korzystaj z metod i modeli naukowych do testowania zmian i ewoluowania procesów w oparciu o dowody empiryczne.

Wszystkie te praktyki doskonale ze sobą współgrają jako spójna całość. W ten sposób twój zespół może dostrzec korzyści płynące z systemu Kanban, w którym te praktyki mają zastosowanie łącznie.

Model dojrzałości Kanban

Przyjrzyjmy się szerszej perspektywie oferowanej przez Model Dojrzałości Kanban. Model Dojrzałości Kanban (Kanban Maturity Model, KMM) to zestaw informacji na wielu poziomach, który pomaga organizacjom systematycznie doskonalić swoje procesy i osiągać wyższe poziomy zwinności biznesowej dzięki praktykom Kanban. Wytycza jasną ścieżkę ewolucji od dojrzałości podstawowej do zaawansowanej poprzez stopniowe wdrażanie i skalowanie zasad Kanban w zespołach i usługach.

Na najniższym poziomie dojrzałości tablica Kanban jest połączeniem indywidualnych tablic Kanban w celu zwiększenia widoczności pracy wielu członków zespołu oraz zminimalizowania wielozadaniowości i przeciążenia. Każda osoba zarządza własnymi zadaniami w ramach wyznaczonego „toru pływackiego” (ang. swimlane). Tablica to proste narzędzie do wizualizacji. Kiedy twój zespół staje się bardziej dojrzały, limity pracy w toku są obecne na tablicy, zaczynasz gromadzić podstawowe dane skoncentrowane wokół systemu. Następnie tworzysz kadencję Kanban tylko po to, aby zarządzać pracą i ulepszać metody pracy.

Maturity Level 0 - przykład tablicy Kanban

Maturity Level 0 — przykład tablicy Kanban

Praktyczna realizacja

Co więcej, może się okazać, że członkowie zespołu nie korzystają z tablicy. Nawet jeśli stworzysz najlepszą tablicę, która doskonale pokrywa aspekty wizualizacji, nie jest ona używana. Członkowie zespołu mogą przejawiać opór wobec zmiany. Może być wiele przyczyn takiego stanu, jednak problem może polegać na uzyskaniu akceptacji zespołu dla zmiany.

Wdrożenie systemu Kanban to długa droga, zaczyna się od tablicy. Jednak, aby uzyskać pewne korzyści z metody, musi ona objąć wszystkie elementy systemu Kanban. Jak rozpocząć podróż, będąc dobrze przygotowanym? Podzielę się tym z wami w następnym poście.

Podsumowanie

Podsumowując, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że chociaż tablica Kanban jest cennym narzędziem do wizualizacji pracy, jest to dopiero początek znacznie szerszej podróży. Prawdziwa siła Kanban polega na uwzględnieniu wszystkich jego praktyk, od ograniczania pracy w toku po ewolucję procesów poprzez eksperymentowanie. W miarę jak twój zespół będzie dojrzewał w korzystaniu z Kanban, przekonasz się, że tablica jest tylko jednym z elementów większego systemu, który napędza ciągłe doskonalenie.

Czekaj na następny post, w którym zagłębię się w to, jak skutecznie przygotować się i rozpocząć tę podróż z metodą Kanban, upewniając się, że twój zespół jest przygotowany na zmianę.