Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Dzisiaj w godzinach popołudniowych w Warszawie narodziła się nowa, świecka, tradycja. Zaobserwowałem, że uczestnicy szkoleń i członkowie coachowanych Zespołów zadają bardzo podobne pytania wynikające z ich obecnej wiedzy lub dotychczasowej praktyki. Odpowiadam na nie, ale od teraz będę je zbierał i publikował odpowiedzi. A nóż ktoś będzie szukał odpowiedzi na podobne pytanie i mu się to przyda.

Czy Właściciel Produktu/Product Owner powinien uczestniczyć w Retrospekcji Sprintu? Jeśli tak to jaka jest jego rola?

Retrospekcja Sprintu jest wydarzeniem, dla Zespołu Scrum. Zatem tak, Właściciel Produktu/Product Owner powinien uczestniczyć w Retrospekcji Sprintu.

Jaka jest rola PO? Taka sama jak innych uczestników, czyli dać input do spotkania w postaci uwag co poszło dobrze, a co warto zmienić oraz wygenerować pomysły na poprawę relacji, komunikacji, procesów, narzędzi itd.
Dosyć często zdarza się, że na Retrospekcji Sprintu Zespół Deweloperski ma uwagi co do współpracy z Właścicielem Produktu Jeżeli Product Owner nie uczestniczy w tym wydarzeniu pytania i wątpliwości pozostaną bez odpowiedzi i nie będzie zmiany w kolejnym Sprincie.

WordPress PopUp Plugin