Jak przeprowadzić zdalną Retrospekcję Sprintu?
W trakcie panującej pandemii koronawirusa firmy na całym świecie próbują zaadaptować się do obecnej sytuacji i tak szybko jak to możliwe przejść na pracę w pełni zdalną. Coraz więcej zespołów Scrumowych zaczyna pracować z domu, a ponieważ dla wielu osób jest to pierwsze tego typu doświadczenie, pojawiają się nowe, niespotykane dotąd wyzwania i przeszkody. Przykładowo — jak przeprowadzić zdalną Retrospekcję Sprintu, żeby była tak samo efektywna i wartościowa jak stacjonarna?
Naturalnym skojarzeniem zarówno z usuwaniem przeszkód, jak i ze wsparciem w facylitacji wydarzeń Scrumowych jest oczywiście rola Scrum Mastera. Co możesz zrobić jako Scrum Master w swoim zespole, aby pomóc zmaksymalizować wartość zdalnej Retrospekcji? Czytaj dalej.
Przeprowadzanie interaktywnych warsztatów, podnoszących poziom zaangażowania członków zespołu Scrumowego, w trakcie retrospekcji stacjonarnej jest stosunkowo proste. Wszystkie niezbędne narzędzia mamy pod ręką: salę konferencyjną, karteczki samoprzylepne, tablice, flipcharty, markery, nie wspominając już i możliwości porozumiewania się twarzą w twarz oraz komunikacji niewerbalnej. Wystarczy odpowiednio się przygotować, zebrać zespół i zacząć działać. Co jednak gdy jesteśmy zamknięci w swoich domach i pracujemy zdalnie? Tutaj z pomocą mogą nam przyjść następujące narzędzia, które z powodzeniem mogą naśladować te dostępne w klasycznej salce konferencyjnej.
- Miro — wirtualna, biała tablica, z której może korzystać wiele osób jednocześnie. Do dyspozycji markery, karteczki samoprzylepne, a także proste, gotowe do użycia szablony nie tylko do przeprowadzania retrospekcji, ale także przykładowo do map historyjek użytkownika czy map myśli.
- Funretro - prostsza wersja tablicy do zbierania danych/ przemyśleń na retro, dostępny szablon z kolumnami “went well”, “to imrove”, “action points”. Posiada bardzo przydatną funkcjonalność oddawania głosów na poszczególne karteczki w celu wybrania tych najistotniejszych.
- Retrium — kolejne rozbudowane narzędzie do zbierania przemyśleń od członków zespołu Scrumowego. Zawiera wiele znanych schematów Retrospekcji takich jak 4Ls, Lean Coffee czy Team Radar. Istnieje też możliwość tworzenia własnych schematów.
- Dokumenty Google — chyba najprostszy, w pełni darmowy sposób stworzenia wspólnej, online’owej przestrzeni roboczej. Możemy utworzyć zwykły dokument tekstowy lub rysunek google z możliwością jego edycji przez każdego komu wyślemy do niego link. Z naszego doświadczenia wynika, że problemem może być tutaj jednak zablokowany w organizacji ze względów bezpieczeństwa dostęp.
Przygotuj agendę spotkania i podziel się nią z uczestnikami odpowiednio wcześniej
Dobrze jest przygotować się do zdalnej Retrospekcji odpowiednio wcześniej i podzielić się agendą z uczestnikami spotkania z wyprzedzeniem. Tworząc agendę zaplanuj przerwy, które pomogą utrzymać ten sam poziom zaangażowania i produktywności przez cały czas trwania wydarzenia. Jednym z głównych problemów przy spotkaniach online jest trudność w utrzymaniu koncentracji wśród uczestników przez dłuższy czas. Krótkie przerwy mogą okazać się zbawienne.
Przygotowanie planu z wyprzedzeniem pomaga nie tylko w utrzymaniu skupienia wśród uczestników, ale także w śledzeniu przebiegu spotkania.
Warto trzymać się też prostych struktur Retrospekcji, zaproponowanych przez Eshter Derby i Dianę Larsen w książce “Agile Retrospectives” Według autorek skuteczna retrospekcja powinna składać się z 5 etapów:
- Rozpocznij (Set the Stage) — Celem tego etapu jest zbudowanie produktywnej, bezpiecznej przestrzeni dla uczestników Retrospekcji i określenie jej celu.
- Zbierz dane (Gathering Data) — Na tym etapie agregujemy informacje odnośnie minionego Sprintu, po to żeby uwspólnić zrozumienie tematów, które chcemy poruszyć.
- Wygeneruj pomysły (Generating Insights) — W tej części spotkania omawiamy zebrane wcześniej tematy, szukając rozwiązań problemów oraz pomysłów na usprawnienia.
- Zdecydujcie, za co chcecie się zabrać (Deciding What To Do) — Celem tego etapu jest określenie, które z usprawnień chcemy wdrożyć oraz planu, w jaki sposób zamierzamy to zrobić.
- Zamknij Retrospekcję (Closing The Stage)- Na koniec staramy się podsumować ustalenia i zakończyć spotkanie z pozytywnym wydźwiękiem.
Wiele pomysłów i formatów dla każdego z etapów możesz znaleźć na stronie Retromat.
Pamiętaj, że zdalna Retrospekcja Sprintu to nadal Retrospekcja
Cel zdalnej Retrospekcji Sprintu jest dokładnie taki sam jak tej przeprowadzanej w biurze, czyli cytując Scrum Guide’a:
- sprawdzenie, co działo się w ostatnim Sprincie, biorąc pod uwagę ludzi, relacje, proces i narzędzia,
- zidentyfikowanie i uporządkowanie istotnych elementów, które sprawdziły się w działaniu oraz tych, które kwalifikują się do usprawnienia,
- stworzenie planu wprowadzania w życie usprawnień sposobu wykonywania pracy przez Zespół Scrumowy.
Osiągnięcie tego celu w trybie zdalnym może być nieco trudniejsze z uwagi na wspomnianą specyfikę spotkań online czy potencjalne problemy techniczne. Nie zapominaj jednak, że Twoim celem nie jest zapewnienie zespołowi zdalnej rozrywki, a wsparcie go w zidentyfikowaniu elementów do usprawnienia i zaplanowaniu planu ich poprawy.
A zatem dojrzały zespół Scrumowy powinien być w stanie samodzielnie przeprowadzić Retrospekcję Sprintu korzystając po prostu z najzwyklejszych narzędzi do video konferencji jak Skype czy Zoom i otwarcie rozmawiając ze sobą.
- Jak przeprowadzić zdalną Retrospekcję Sprintu? — 09/05/2020