- Czym jest Refinement Backlogu Produktu? — 27/11/2024
- Czym jest burndown chart? — 22/11/2024
- Czym jest Retrospektywa Sprintu? — 18/11/2024
Czym jest burndown chart?
Wykres spalania (burndown chart) to narzędzie wspierające zespoły Scrum w monitorowaniu postępów realizacji sprintu. Pozwala wizualizować zależność między pozostałą ilością pracy a czasem trwania sprintu, co umożliwia identyfikację potencjalnych przeszkód i planowanie działań adaptacyjnych. Jest on szczególnie przydatny w zwinnych zespołach, gdzie priorytetem jest szybkie reagowanie na zmiany i dostarczanie wartości w krótkich iteracjach.
“Various practices exist to forecast progress, like burn-downs, burn-ups, or cumulative flows. While proven useful, these do not replace the importance of empiricism. In complex environments, what will happen is unknown. Only what has already happened may be used for forward-looking decision making.” — Scrum Guide 2020
W Scrumie burndown chart jest często wykorzystywany jako sposób na wprowadzenie przejrzystości postępu pracy Zespołu Scrum. Dzięki jego zastosowaniu wszyscy interesariusze mogą w czasie rzeczywistym śledzić postępy w realizacji celów sprintu, co zwiększa ich zaangażowanie oraz zrozumienie procesu. Scrum Guide zwraca uwagę na to, że nie jest to praktyka wymagana, ale może być pożyteczna dla zespołu. W praktyce Wykres Spalania Sprintu obok tablicy jest najbardziej popularną metodą śledzenia postępów. Taki widok na Sprint Backlog jest dostępny we wszystkich narzędziach wspierających zespoły zwinne.
Czym jest burndown w Scrumie?
W Scrumie burndown chart jest narzędziem wspierającym filary empiryzmu: przejrzystość, inspekcję i adaptację podczas Sprintu. Umożliwia zespołowi monitorowanie, czy realizacja celu sprintu postępuje zgodnie z planem, oraz wspiera podejmowanie działań adaptacyjnych w odpowiedzi na ewentualne przeszkody. Burndown chart wzmacnia komunikację w zespole i skupienie na realizacji zakresu pracy przyjętego na Planowaniu Sprintu.
“In 1993 at Easel Corporation when we started the first Scrum, I thought the ScrumMaster needed to see how to land a Sprint on a date, just like landing a fighter aircraft at the end of the runway.“
Jeff Sutherland
Wykres burndown wizualizuje postęp pracy nad elementami z Backlogu Sprintu, zapewniając zespołowi oraz interesariuszom przejrzystość w realizacji zadań zaplanowanych na Sprint. Oprócz monitorowania Sprintu można stosować również inne warianty wykresów spalania, takie jak Release Burndown chart, które wizualizują postęp w realizacji pracy związanej z większym zakresem, na przykład dostarczeniem określonej funkcjonalności lub osiągnięciem kluczowej daty.
Jak rysuje się wykres spalania?
Tworzenie burndown chart wymaga wykonania kilku kroków:
- Określenie początkowej ilości pracy do wykonania na początku sprintu, zazwyczaj w jednostkach takich jak story points lub suma godzin zadań. W ten sposób rysujemy linię idealnego spalania od zakresu pracy określonego na planowaniu na osi y do końca Sprintu na osi x.
- Codzienna aktualizacja danych o wykonanej i pozostałej pracy, co najczęściej odbywa się podczas Daily Scrum. Ważne jest, żeby aktualizacja następowała przynajmniej raz dziennie, przed codziennym spotkaniem.
- Wizualizacja postępów na wykresie, co pozwala śledzić zmiany w czasie rzeczywistym. W różnych narzędziach oferujących tablice i wykresy zmiana na tablicy automatycznie aktualizuje wykres.
Wykres spalania może być tworzony ręcznie lub automatycznie za pomocą narzędzi takich jak Jira, Trello czy Azure DevOps. Automatyczne tworzenie burndown chart można zintegrować z innymi narzędziami, takimi jak Tablica Kanban, która pozwala na wizualizację postępów i identyfikację przeszkód w realizacji zadań.
Co pokazuje wykres spalania?
Wykres spalania przedstawia pozostałą ilość pracy w czasie trwania Sprintu. Oś pozioma wykresu reprezentuje czas trwania sprintu (zazwyczaj w dniach), a oś pionowa jednostki pracy, takie jak story points lub godziny. Na wykresie znajdują się dwie linie:
- Linia idealnego spalania, która ilustruje idealny, równomierny spadek pracy do zera.
- Linia rzeczywistego spalania, obrazująca faktyczne postępy zespołu.
Analizując wykres, można szybko zauważyć różnice między planem a realizacją. Jeśli trend linii rzeczywistej znacząco odbiega od planowanej w górę, oznacza opóźnienia. Wykres wtedy jasno pokazuje, że nie uda się wykonać całej pracy w ramach Sprintu. Wzrost pozostałej do wykonania pracy może oznaczać dodatkową pracę dodaną w trakcie Sprintu, czy niedoszacowanie pracy podczas Planowania Sprintu. Takie odchylenia są okazją do nauki i doskonalenia procesów zespołu.
Analiza wykresu może również pokazać pozytywne odchylenia, gdy zespół działa szybciej, niż zakładano, co może wskazywać na wyższą efektywność realizacji pracy, lub przeszacowanie pracy w trakcie planowania. Wtedy trend linii rzeczywistego spalania jest poniżej linii idealnego spalania.
Jaki jest idealny burndown?
Idealny burndown chart to wykres, na którym linia rzeczywista pokrywa się z linią planowaną, wskazując na równomierne i systematyczne tempo pracy zespołu. Oznacza to, że zespół realizuje zaplanowane zadania zgodnie z planem, bez opóźnień ani nadmiernych przyspieszeń.
W praktyce idealny przebieg linii spalania jest rzadko spotykany, ponieważ zespoły często napotykają wyzwania wynikające z nieprzewidzianych problemów technicznych, nowych wymagań czy zmieniających się priorytetów. Idealny wykres, gdzie obie linie pokrywają się idealnie, zwykle jest oznaką braku transparencji i ingerencji w dane.
Nieidealny burndown chart nie jest powodem do obaw, ale raczej impulsem do analizy i wprowadzenia działań usprawniających pracę zespołu.
Poniżej umieściłem najbardziej idealny i zarazem realny wykres spalania jaki zobaczyłem w Zespole Scrum.
Porównanie z burnup chart
Burnup chart, w odróżnieniu od burndown chart, pokazuje wzrost ilości wykonanej pracy w Sprincie w kierunku linii zakresu ustalonego na Planowaniu Sprintu. Czyli wykres rysujemy od zera w pierwszym dniu, do sumy wielkości elementów w ostatnim dniu Sprintu. Jest to szczególnie przydatne w środowiskach, gdzie zakres pracy często się zmienia, umożliwiając zespołowi wizualizację postępów w kontekście rosnącego zakresu. Oba narzędzia mają swoje zalety i wady, a wybór jednego z nich zależy od potrzeb zespołu. W Scrum burndown chart jest bardziej popularny ze względu na prostotę i skupienie na ilości pozostałej pracy dążącej do zera.
Typowe błędy w korzystaniu z wykresu spalania
Burndown chart jest skuteczny tylko wtedy, gdy jest poprawnie używany. Do najczęstszych błędów należą:
- Brak codziennych aktualizacji, co powoduje, że wykres nie odzwierciedla rzeczywistego stanu pracy i staje się bezużyteczny dla zespołu i interesariuszy.
- Błędne szacowanie zadań, co może prowadzić do błędnych wniosków.
- Ignorowanie odchyleń od planu, zamiast ich analizy i wyciągania wniosków. Brak dokładania pracy z Backlogu Produktu, brak negocjacji zakresu z Product Ownerem lub wyrzucania pracy ze Sprintu powodują, że wykres cały czas rośnie. Oprócz pokazywania braku reakcji taki wykres często źle wpływa na morale Zespołu Scrum.
Unikanie tych błędów pozwala zespołowi w pełni korzystać z potencjału wykresu spalania jako narzędzia wspierającego pracę. Umiejętność skutecznego planowania pracy i tworzenia prognoz jest rozwijana na szkoleniach Professional Scrum Master i Professional Scrum Product Owner.
Podsumowanie
Burndown chart to narzędzie wspierające podejście empiryczne w Scrum, które umożliwia zespołom monitorowanie postępów pracy i dostosowywanie planów w czasie rzeczywistym. Jego regularne aktualizacje oraz analiza odchyleń pozwalają zwiększyć przejrzystość i efektywność pracy zespołu, wspierając realizację celów sprintu i dostarczanie wartości dla interesariuszy. Wykres spalania to jedynie narzędzie pokazujące aktualny stan. Zespół Scrum musi samodzielnie podejmować decyzje związane z zakresem pracy, żeby ten wykres był przydatny. Idealny wykres spalania nie może być celem i nie powinien być wskaźnikiem typu KPI.