Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

ScrumAllianceCertificationsChart

Jak się ma biznes Scrum Alliance, czyli certyfikacja?

W piątek (23go września) Scrum Alliance opublikował zweryfikowany (cokolwiek to oznacza) wykres i dane liczbowe posiadaczy certyfikatów z ich stajni :) No i nasuwa sie kilka wniosków.

Bycie Certified Scrum Master nie jest czymś wyjątkowym (chodzi o tych, co po prostu uczestniczyli w treningu), ponieważ mamy ich ponad 135 tysięcy. Certified Scrum Product Owner jest dużo mniej popularnym tytułem, chociaż często szkolenia CSM i CSPO są prowadzone razem i tylko rezultatem jest inny tytuł na papierku. Czyżby biznes nie uważał, że trzeba się przeszkolić w nowej technologii? A może Teamy składają się z 9 Scrum Masterów i jednego CSPO? :)

Nowy certyfikat Certified Scrum Developer (Scrum.org miał taki, to trzeba było dodać do portfolio) jest młody i póki co mamy poniżej 1000 takich specjalistów z papierem, więc lepiej nie dodawać go do listy wymagań w ofercie pracy :) Dalej mamy pierwszy z certyfikatów, który potwierdza wiedzę praktyczną czyli Certified Scrum Professional i tutaj jedynie 1692 osób, czyli prawie 100 razy mniej.

Przyszedł czas na guru. Certyfikowanych Coachów jest mniej niż 50, a trenerów 126. Pojawił się też artykuł tłumaczący dlaczego jest tak mało coachów i dlaczego tak długo trwa certyfikacja Applying to Become a CSC. Złośliwi ludzie twierdzą, że jak nie masz kumpli, wewnątrz Scrum Allaince, którzy zgodzą się być Twoimi sponsorami, to zapomnij o Coachu.

WordPress PopUp Plugin