
Wrażenia po szkoleniu Professional Scrum Master II

Back to the roots
Start. Szkolenie zaczęło się od omówienia Wartości Scrum oraz od przypomnienia sobie na czym polega empiryczne zarządzanie procesem. Bardzo mi się to spodobało.
Prowadząc rozmowy rekrutacyjne, zawsze zadaję to samo pytanie: “Po czym poznasz, że w twojej organizacji Scrum działa poprawnie?” I bardzo rzadko słyszę odpowiedzi związane z empiryzmem. Scrum się staję mechaniczny, albo jak też opisuje Barry Overeem — Zombie Scrum. Jeżeli Scrum nie jest poparty empiryzmem oraz jeżeli wasze działania nie są spójne z Wartościami Scrum to pozostaje sama mechanika i nie ma wartości z korzystania z tego fraemeworku.
Niektórzy powiedzą, że to dziwne wracać do podstaw na zaawansowanym szkoleniu, ale przecież trzeba mieć dobrze opanowane podstawy, żeby iść dalej. Trzeba też dobrze rozumieć podstawy, żeby wiedzieć czy kolejne praktyki, kolejne usprawnienia powodują korzystne zmiany, czy lepiej się z nich wycofać. Często szukamy jakiegoś narzędzia lub techniki do rozwiązania problemu lub usunięcia przeszkody nie zwracając uwagi na problem w podstawach.
Uczestnicy sami mogli ocenić na ile Scrum już działa w ich zespołach i organizacjach i nad czym powinni popracować. Przecież to Scrum Master jest najbardziej odpowiedzialny za prawidłowe zrozumienie i wdrożenie Scrum w organizacji.
Omówienie postaw i ścieżki rozwoju Scrum Mastera pomogło nam określić własny poziom rozmowu i zdecydować jakie postawy chcemy przyjmować, żeby być bardziej skutecznym Scrum Masterem.
Liberating Structes — narzędzie pomocne w codziennym działaniu Scrum Mastera
Professional Scrum Master II jest facylitowane przy pomocy Liberating Structures. Są to 33 mikrostruktury, które są skonstruowane w taki sposób, żeby każdy uczestnik w grupie uczestniczył w waszych wydarzeniach. Na szkoleniu mogliśmy doświadczyć następujące struktury: 1–2‑4-All, TRIZ, Helping Heuristics, Apperciative Interview, Fish Bowl, Crowd Sourcing, Min Specs.
Dla “praktyków” ciągle poszukujących nowych narzędzi oraz zaawansowanych praktyk to może być ciekawe oraz praktyczne.
Tylko drogi Scrum Masterze, pamiętaj — “a fool with a tool is still a fool”. Mikrostruktury jak najbardziej mogą Ci pomóc, tylko pamiętaj że kiedy facylitujesz twoim celem nie jest przetestowanie na grupie nowych wspaniałych narzędzi. Powinieneś być nawigatorem dla twojego Zespołu, który pomaga nakierować Zespół na osiągniecie odpowiedniego rezultatu wydarzenia, czy spotkania które prowadzisz. Struktury powinny stworzyć pewne ramy, które mogą ułatwić Ci facylitację, nie oczekuj, że twoja rola się skończy na podaniu tych ram, albo wszystko samo zadziała, bo korzystasz z Liberating Structure. Czasem najlepszym rozwiązaniem jest zmiana struktury albo odłożenie jej na chwilę jeśli wymaga tego sytuacja.
Poznanie struktur na szkoleniu pozwala je doświadczyć z poziomu uczestnika, ale to nie wszystko. Trzeba jeszcze kilka razy użyć struktur w praktyce, żeby dobrze z nich korzystać. Praktyka, praktyka, praktyka.


Większość zależy od uczestników
Professional Scrum Master II nie jest szkoleniem, gdzie trener przez dwa dni tłumaczy czym jest Scrum. Jest to szkolenie, skierowane na dyskusję grupy oraz identyfikowanie dla każdego uczestnika kolejnych kroków rozwoju jako Scrum Master. Jeżeli oczekujecie, że to szkolenie jest skierowane na przygotowanie was do egzaminu, to będziecie zaskoczeni. Tak że nie warto oczekiwać, że na szkoleniu trenerzy będą dawali przeróżne case’y do rozwiązania i przykładowe pytania PSM II.
Prawie wszyskie case’y które pojawią się na szkoleniu — to wasze case’y. Szkolenie Professional Scrum Master II jest skonstruowane w taki sposób, że to właśnie grupa decyduje o treści i można powiedzieć że odpowiada za to, z czym każdy uczestnik wyjdzie po szkoleniu. To jest dokładnie taka sama sytuacja jak w pracy z Zespołem Developerskim. Scrum Master odpowiada za proces, nie za treść. Dobrze jest sprawdzić jak to jest po drugiej stronie będą facylitowanym. Scrum Master ma w końcu służyć za przykład zachowań, których oczekuje od zespołu.
Im więcej sam się dzielisz doświadczeniem, tym więcej inni zaczynają się dzielić i nawzajem wymieniacie się doświadczeniami. Jeśli chcesz, żeby grupa wymieniała się także negatywnymi przypadkami, to zacznij od siebie i o takim opowiedz. Nie ma jednego właściwego rozwiązania — best practice, ale jest wiele dobrych praktyk, których możesz spróbować po szkoleniu i zobaczyć co zadziała w Twoim kontekście. Czasem zamiast zastosowania kolejnej techniki potrzebne będą zmiany w organizacji.
Podsumowanie
Podsumowując, szkolenie Scrum Master II jest to świetna okazja dla każdego Scrum Mastera, który chce uzyskać kolejnego kroku rozwoju do bycia Professional Scrum Master. Po szkoleniu wyjdziecie z motywacją, inspiracją do bycia prawdziwym Agentem Zmiany w swojej organizacji, szeregiem pomysłów na to jak być możecie się rozwinąć w roli Servant Leader’a oraz Facylitatora.
Nie przegap okazji i zrób kolejny krok w rozwoju siebie jako Scrum Mastera!
Terminy Szkoleń Professional Scrum Master II
Data | Wydarzenie | Miasto | Zapisy |
---|---|---|---|
12-cze-2025 | Professional Scrum Master Advanced — PSM‑A | Zapisz się |
Trackbacks/Pingbacks