Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Professional Scrum Master I — Jak zdać egzamin PSM I?

0 comments

Post Professional Scrum Master I — how to pass PSM I assessment napisany po angielsku  w 2013 roku stał się podstawą dla posta. Wtedy właśnie ponownie zdałem test PSM I, żeby uzyskać 95% potrzebne do aplikowania na Professional Scrum Trainer. Moje wyniki były odpowiednio 91%, 93% i na reszcie 96%. Mam nadzieję, że wskazówki tutaj zawarte pozwolą zdać Professional Scrum Master I napewno powyżej wymaganych 85%. Z resztą od tego czasu uczestnicy prowadzonych przeze mnie szkoleń Scrum i nie tylko oraz szkoleń Professional Scrum Master osiągają wyniki powyżej 90%. Chociaż obecnie po zmianach poziomów certyfikacji Professional Scrum Master mamy aż 3 poziomy, to nadal trzeba zacząć od PSM I, który się nie zmienił.

Zasady egzaminu Professional Scrum Master I

Sprawdźmy parametry i zasady egzaminu opublikowane na stronie Scrum.org.  Opłata wynosi 150 dolarów za jedno podejście. Ilość podejść nie jest ograniczona i nie ma okresu karencji. Innymi słowy możesz tyle podejść kupić i tak często zdawać egzamin na ile mu starczy limitu na karcie kredytowej. Zakupiony voucher na egzamin w postaci unikalnego kodu nie ma daty wygaśnięcia. Egzamin zdaje się online na stronie scrum.org z dowolnego miejsca na świecie przy pomocy przeglądarki internetowej. Niektórzy mogli pomysleć, że skoro egzamin można zdawać w domu (niektórzy mogą nawet myśleć o egzaminach grupowych), to łatwo go zdać. Ken Schwaber też tak pomyślał i zwiększył poziom trudności progiem zaliczania połączonym z presją czasu. Wynik potrzebny do zaliczenia: 85% prawidłowych odpowiedzi i 95% prawidłowych odpowiedzi jeśli planujesz zostać trenerem Professional Scrum Trainer. W ciągu 60 minut musisz odpowiedzieć na 80 pytań. Nie ma negatywnych punktów za złe odpowiedzi, a za brak odpowiedzi jest zero punktów. Egzamin Professional Scrum Master I jest testem wyboru typu Multiple Choice, Multiple Answer and True/False, czyli może być jedna prawidłowa odpowiedź, prawidłowa kombinacja odpowiedzi lub trzeba znaleźć prawdziwe i fałszywe stwierdzenia. Egzamin PSM I jest dostępny tyko i wyłącznie w języku angielskim z uwagi na to, że scrum.org nie chce wprowadzać dodatkowej komplikacji tłumaczeniem pytań na inne języki. Zawsze istnieje ryzyko, że w przypadku przetłumaczenia fachowego języka sens zdania zostanie zmieniony. W przeciwieństwie do  Scrum Alliance, scrum.org nie wymaga odbycia akredytowanego szkolenia z akredytowanym trenerem, żeby podejść do egzaminu. Każdy może sprawdzić swoją wiedzę i uzyskać certyfikat. Teoretycznie wiedza potrzebna do zdania egzaminu Professional Scrum Master I jest zawarta w Scrum Guide. Wiadomo, że pozytywnie na wynik wpłynie udział w szkoleniu Professional Scrum Master. Dobrym pomysłem jest przeczytanie odpowiednich rozdziałów książki Scrum i nie tylko. Zakres tematyczny egzaminu Professional Scrum Master I to:

  • Framework Scrum
  • Teoria i zasady Scrum
  • Wskroś-funkcjonalne, samo-organizujące się zespoły
  • Coaching i facylitacja
  • Scrum w skali

Scrum.org, a dokładnie Ken Schwaber postanowił pomóc zdać ten egzamin udostępniając bezpłatny egzamin próbny Scrum Open. W 2010 roku egzamin próbny i egzamin właściwy korzystały z tej samej puli pytań. Jednak zawsze znajdą się ludzie, którzy taką sytuację wykorzystają w niewłaściwy sposób. Kiedy pytania i odpowiedzi zaczęły pojawiać się na forach internetowych i grupach dyskusyjnych, baza pytań próbnych została ograniczona. Według różnych opinii w teście Scrum Open znajduje się około 40 do 50 pytań. Nadal warto jest kilka razy przejść przez egzamin próbny zanim podejdziesz do właściwego. Kiedy już zdobędziesz certyfikat Professional Scrum Master I, masz go na zawsze, bo w przeciwieństwie do Certified Scrum Master ze Scrum Alliance nie wygasa. Po zdobyciu tego certyfikatu masz otwartą drogę do Professional Scrum Master II i później Professional Scrum Master III. Według danych scrum.org 70% osób podchodzących do egzaminu zdaje go za pierwszym podejściem.

Poćwicz z egzaminem Scrum Open Assessment i dodatkowymi zestawami pytań

egzamin próbny scrum open Przez Scrum Open Assessment warto przejść z kilku dobrych powodów. Część stresu związane ze zdawaniem egzaminu, albo utraty 150 dolarów można zniwelować poznając platformę egzaminacyjną. Nauczysz się przechodzi między pytaniami, zaznaczać  wątpliwe pytania do ponownego rozpatrzenia i wyczujesz ile czasu powinieneś poświęcić na krótsze albo dłuższe pytania. Dobra rada ode mnie, pomimo tego, że masz 30 minut na egzaminie próbnym, staraj się odpowiedzieć w 23 minuty, żeby mieć takie samo doświadczenie jak na prawdziwym egzaminie. I nie potrzebujesz nawet zakładać żadnego konta. Po prostu klikasz Start i już. Tak jak pisałem wyżej, egzamin Scrum Open Assessment korzysta z mniejszej puli pytań niż egzamin Professional Scrum Master I.

Na teście próbnym pojawi się  tylko 30 losowych pytań z losowo ustawionymi odpowiedziami. Kiedy zrobisz cztery do pięciu podejść, zauważysz, że większość pytań już widziałeś i znasz odpowiedzi. I teraz uważaj. Jest wysoce prawdopodobne, że te pytania pojawią się na egzaminie Professional Scrum Master I. Także właśnie w ten prosty sposób możesz kupić sobie trochę czasu, a tego nigdy nie za wiele. O ile baza pytań egzaminu Scrum Open raczej się nie zmienia, to baza egzaminów z serii Professional Scrum jest ciągle aktualizowana. Pytania są zmieniane Dochodzą nowe pytania albo nowe odpowiedzi. W ten sposób egzamin Profesional Scrum Master I zawiera trudniejsze pytania niż egzamin próbny i dużo rzadziej spotkasz tutaj pytania typu “ile trwa Planowanie Sprintu?”. Czasem trudne pytania są dyskutowane na forum Scrum.org, więc zajrzyj tam.

Polecam także dodatkowy zestaw pytań próbnych na stronie Mihaila Laphina.

Na ile PSM I różni się od Open?

Niestety nie mam dla Ciebie dobrej wiadomości. Pytania na egzaminie Professional Scrum Master I są trudniejsze od tych otwartych. Jest mniej pytań wprost typu “Ile trwa Planowanie Sprintu?”. Pojawia się więcej pytań na myślenie, gdzie odpowiedź tkwi w zrozumieniu Scrum Guide, a nie znajomości na pamięć. Pojawiają się też znacznie dłuższe pytania, które zajmują więcej czasu, żeby je przeczytać.

Poznaj Scrum

Przeczytaj Scrum Guide kilka razy

Jeśli wybrałeś własną drogę i nie skorzystałeś z zalecanego  akredytowanego szkolenia Professional Scrum Master, ani takiego jak szkolenie Scrum i nie tylko, to obowiązkowo przeczytaj Scrum Guide. Przygotowując się do egzaminu, najlepiej czytaj przewodnik w wersji oryginalnej, angielskiej, bo w tym języku są napisane pytania. Scrum Guide na przestrzeni lat został okrojony do minimum, a słowa dobrane z dużą ostrożnością. Czytając ten dokument kilka razy odkryjesz nowe elementy, głębsze znaczenie i zapamiętasz charakterystyczne zwroty, które mogą pojawiać się w prawidłowych odpowiedziach. Dobrym pomysłem będzie także naprzemienne czytanie i przechodzenie przez Scrum Open Assessment. Jeżeli Scrum jest dla Ciebie czymś nowym, zrób sobie przynajmniej dzień przerwy po pierwszym czytaniu przewodnika, żeby zintegrować nowo nabytą wiedzę. Liczba trzy ma w sobie pewną magię, więc przeczytaj Scrum guide przynajmniej trzy razy.

Przeczytaj jeszcze więcej na temat Scrum

Nie możesz się spodziewać, że wszystkie pytania i odpowiedzi zostały zaczerpnięte wprost z Przewodnika po Scrum. Niektóre będą wynikały bardziej ze zrozumienia sensu i zastosowania wiedzy zapisanej w Scrum Guide. Na przykład nie znajdziesz bezpośrednio odpowiedzi na pytanie kto odpowiada za zwalnianie członków Development Team. Mogą zdarzyć się pytania o wykresy spalania typu burndown lub burnup, a te z kolei zniknęły ze Scrum Guide w 2013 roku. Patrzenie na pytania egzaminu Professional Scrum Master I przez pryzmat Twojej praktyki, czy tego jak w Twojej organizacji jest rozumiany Scrum, może okazać się strzałem w kolano. Kiedy odpowiadasz na pytania, miej zawsze przez sobą obraz idealnego świata Scrum. Właściwie wszystkie posty i artykuły znajdujące się w strefie Scrumpedia pomogą Ci przygotować się do egzaminu. Jeśli masz więcej czasu, przeczytaj książki autorów takich jak Ken Schwaber, Mike Cohn, Jeff Sutherland. Możesz też obejrzeć filmy z ich wystąpień umieszczone na Youtube. Dużo odpowiedzi i podpowiedzi znajdziesz w cyklu Agile Answers. Niektóre przykłady podlinkowałem poniżej.

Lista odcinków Agile Answers
https://www.youtube.com/watch?v=Y_vbxUddppg&list=PLCG7MsPQPj3ZwqNKy520TtyMX3qZPqQXr&index=2

Ken Schwaber o Scrum
https://www.youtube.com/watch?v=N1-seQeAgzE&index=3&list=PLCG7MsPQPj3YV7NDf9hMuATROmA9C8PGI

Jeff Sutherland o Scrum
https://www.youtube.com/watch?v=O7cA1q0XwhE&list=PLCG7MsPQPj3YwgHqWZDM4bH_SktPsLaP8&index=4

Mike Cohn o Scrum i Agile
https://www.youtube.com/watch?v=U41uxRtjdLI&list=PLCG7MsPQPj3ad6CmVHHqEN1YYQPqjWa6F&index=3

Poznaj specyfikę egzaminu

Posiadanie wiedzy, a zdanie egzaminu to są dwie różne rzeczy. Trochę strategii na pewno pomoże. Egzamin Professional Scrum Master I reprezentuje typowe amerykańskie egzaminy certyfikacyjne. Nie pozwól uśpić czujności zapewnieniem, że jest to test wyboru.W takich testach można zastawić pułapki, w które wpadają ci, którzy nie czytają dokładnie pytań. Stres nie pomaga w jasnym myśleniu, więc lepiej się nie stresować ;) Twoją uwagę powinny przykuć pytania, w których znajdują się określenia “not”, “the best”, “all of above”, “which is false”. Przeczytaj te pytania jeszcze raz i dopiero odpowiadaj. Jeżeli nie jesteś pewien odpowiedzi, możesz oznaczyć pytanie flagą i wrócić do niego. Jednak badania psychologiczne wykazały, że jeśli zmieniamy oryginalną odpowiedź, to najcześciej dokonujemy błędnego wyboru. Pierwszy wybór zazwyczaj pochodzi z podświadomości i jest lepszy. Jeśli w ogóle nie wiesz, to strzelaj. W najgorszym wypadku dostaniesz 0 punktów za tą odpowiedź.

Wykorzystaj czas rozsądnie

Można wracać do pytań, ale nie każdemu interfejs egzaminów Professional Scrum przypadnie do gustu. Dobrze jest przygotować sobie papier i coś do pisania, żeby robić notatki. Nie dostaniesz dodatkowych punktów za wyścig z czasem. To, że potrafisz przejść przez ScrumOpen Assessment w pięć minut, nie oznacza, że przeklikasz się przez egzamin PSM I  jak przez instalator Windowsa. Wykorzystaj czas, który dostałeś i spiesz się powoli. Odliczanie pozostałego czasu jest doskonale widoczne u góry ekranu, więc możesz co jakiś czas kontrolować jak Ci idzie.

Po egzaminie PSM I

Natychmiast po egzaminie zobaczysz wynik wyrażony w procentach i  wynik w każdym obszarze tematycznym, o których pisałem wyżej. Kiedyś wyświetlano prawidłowe odpowiedzi, ale z tych samych powodów, z których ograniczono pulę pytań, w tej chwili już tak nie ma. Na adres podany w formularzu, dostaniesz PDF z certyfikatem. Trafisz też na listę osób posiadających certyfikat Professional Scrum Master I. Gratulacje Scrum Masterze!

WordPress PopUp Plugin