Select Page
Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Artykuł został opublikowany w pierwszym numerze magazynu c0re.

Agile Testing okładka

Autor: Lisa Crispin, Janet Gregory

Jest to pierwsza książka poświęcona w całości testowaniu w środowisku agile czy też “zwinnych metodyk”. Książka oferuje dokładnie to, co jest ujęte w tytule, czyli praktyczny przewodnik dla testerów i zespołów agile. Autorki zaczynają od wprowadzenia czytelnika w nową, trudną sytuację testera na projekcie agile. Dokładne planowanie poszczególnych faz testowania i pisanie setek Przypadków Testowych na podstawie wymagań zanim produkt jest wytworzony przestaje być możliwe. Zbieranie wymagań i odpowiedzialność za nie także ulega zmianie. Promowana przez lata idea posiadania niezależnych działów testerskich jest zastąpiona ideą jednego zespołu i grupowej odpowiedzialności za jakość produktu. Z tej pozycji wydawniczej znajdziemy praktyczne wskazówki jak otworzyć się na nową rzeczywistość, jak zmienić podejście i promować nawyk jakości na każdym kroku. Dowiadujemy się także jak umieścić aktywności testowe w iteracji tak, żeby pokryć bieżące zadania i nie stracić poglądu na cały system. Przykładowym błędem jest zapominanie o testowaniu wytrzymałościowym. Książka doradza też jak komunikować się z deweloperami i zachęcać ich do aktywnego udziału w procesie Zapewnienia Jakości oraz jak pokonać niechęć zespołu do automatyzacji przypadków testowych.

Obie autorki mają już duże doświadczenie w uczestniczeniu w projektach agile, publikują artykuły w prasie fachowej i występują podczas konferencji, co poza wartością merytoryczną plasuje tę książkę bardzo wysoko na liście pozycji, które każdy agile tester na szkoleniach Agile powinien przeczytać. Opisane tutaj procesy i wskazówki są sprawdzone “na polu walki”.

Jest to jedna z serii książek “A Mike Cohn Signature Book” i razem z “Succeeding with Agile: Software Development Using Scrum”, “User Stories Applied: For Agile Software Development” i “Agile Estimating and Planning” stanowi kompendium wiedzy dla zespołów w trakcie transformacji lub już pracujących zgodnie z metodykami agile.

Podsumowując w “Agile Testing” znajdziemy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, porady pomagające odnaleźć się w z pozoru chaotycznym świecie agile i gotowe do wykorzystania przepisy na sukces w procesie testowania. Jest to książka napisana przez testerów dla testerów pozbawiona teoretycznych wywodów, skupiająca się na praktycznie stronie pracy testera. Gorąco polecam.

Blogi autorek: http://janetgregory.blogspot.com/ — Agile Testing and Process Thoughts with Janet Gregory
http://lisacrispin.com — Agile Testing with Lisa Crispin
Książka na Amazon.com http://www.amazon.com/Agile-Testing-Practical-Guide-Testers/dp/0321534468