- Kompetencje Profesjonalnego Scruma — 29/07/2020
- 6 postaw Product Ownera i szkolenie PSPO‑A — 14/07/2020
- 8 postaw Scrum Mastera — 07/07/2020

8 postaw Scrum Mastera
Rola Scrum Mastera charakteryzuje się wieloma postawami i różnorodnością działań. Scrum Master jest tego świadomy i rozumie, z której postawy powinien skorzystać w zależności od sytuacji i kontekstu. Wszystkie te działania wykonuje chcąc pomóc innym ludziom zrozumieć, na czym polega duch Scruma.
Postawy, z których korzysta Scrum Master to…
- Służebny przywódca, który skupia się na potrzebach członków zespołu i tych, którym ten zespół służy (klientów), mając na celu osiąganie rezultatów zgodnych z wartościami, zasadami i celami biznesowymi organizacji.
- Facylitator, który tworzy warunki i ramy umożliwiające Zespołowi Scrumowemu współpracę.
- Coach, który pracuje z indywidualnymi osobami nad ich nastawieniem i zachowaniem, z zespołem nad procesem ciągłego usprawniania oraz z organizacją ucząc ją prawdziwej współpracy z Zespołem Scrumowym.
- Menedżer odpowiedzialny za zarządzanie przeszkodami, eliminowanie marnotrawstwa, zarządzanie procesem wytwórczym oraz kondycją zespołu, ramami samoorganizacji i kulturą organizacyjną.
- Mentor — Korzystając z tej postawy Scrum Master przekazuje zespołowi swoją wiedzę i doświadczenia związane ze zwinnością.
- Nauczyciel, który upewnia się, że Scrum i powiązane metody są zrozumiałe i wcielane w życie.
- Osoba usuwająca przeszkody skupiona na rozwiązywaniu problemów blokujących postępy pracy zespołu, mająca na uwadze samoorganizacyjne umiejętności Zespołu Deweloperskiego.
- Agent zmiany, tworzący kulturę organizacyjną, w której Zespół Scrumowy może się rozwijać.
Powyższy artykuł został przetłumaczony na podstawie oryginalnego posta Baryego Overeema, który możecie znaleźć tutaj. Wkrótce na naszym blogu opublikujemy polskie tłumaczenie pełnego artykułu o postawach Scrum Mastera.
Więcej o postawach Scrum Mastera dowiesz się na certyfikowanym szkoleniu Professional Scrum Master II.