Ewa Koprowska, Krzysztof Biernat — Can You scale‐down with dignity?

Na konferencji Agile nie może zabraknąć projektu Everest. Tym razem Ewa Koprowska nie wystąpiła ze stałym partnerem, Michałem Kopytem, który już opuścił PZU.  Zobaczyliśmy nową osobę z projektu Everest, Krzysztofa Biernata. Prezentacja była prowadzona w sposób bardzo statyczny. Tajemnicą poliszynela jest to, że projekt Everest dobiega końca i trzeba go wygasić. Niektórzy nie czekając końca już zaczęli uciekać. Firma oferuje bonusy lojalnościowe. Prelegenci postawili przed sobą ambitny cel, żeby zrobić rozwiązanie projektu po ludzku i zadbać o ludzi. Zwykle firmy mówią dziękuję za współpracę, nie przedłużamy zamówienia i do widzenia. PZU zaczęło kampanię informacyjną, rozmowy z ludźmi i poprosiło firmy rekrutacyjne o aktywne szukanie pracy dla części zaangażowanych. Co ciekawe, projekt w między czasie będzie dalej pracował w trybie wytwórczym. Do lipca 2017 z 500 osób zaangażowanych ma pozostać 100. Dobrze postawionym celem jest dostarczenie tego wydania bez spadku jakości. Pomysł skalowania w dół w Everest skłąda się z 3 kroków:

  1. Remember Values
  2. Set your Goal
  3. Engage People

Jak opowiadanie o planie na 2017 rok ma się do Agile By Example? Nie wiemy. Jaki będzie skutek? To się okaże na ABE2017 :)

Inni

Tomasz Dzierżek — The 4 Hours Scrum Master — w skrócie zainspirowany książką Tima Ferrisa opowiadał o pomysłach jak być bardziej efektywnym w małej ilości odstępnego czasu. Tak na prawdę były to bardzo podstawowe informacje dla Scrum Masterów.

Mariusz Sieraczkiewicz — Effective meeting facilitator — powiedział nam o tym, że spotkania powinny mieć agendę. Wow!

Andrea Provaglio — Leading — zaprowadził publiczność do serwisu kawowego

Łukasz Węgrzyn — So far so good… so what­ — the legal side of Agile - od kilku praktycznie lat na każdej konferencji Agile pojawia się Łukasz Węgrzyn, żeby zrobić swój przećwiczony show o kontraktach. Ktoś tego nie widział jeszcze? W zeszłym roku też był na ABE. Trzeba przyznać, że inni prawnicy próbujący podjąć ten temat w ciekawy sposób nie dają sobie tak dobrze rady. Jednak temat oklepany. Tym razem było trochę inaczej, ale raczej nie w dobrym tego słowa znaczeniu.

Kuba Ruiz — Why not Agile? - prawnik mówił po prawniku i znowu o umowach. Chyba błąd w agendzie. Kuba musiałby zrobić coś niezwykłego, żeby przebić wspomnianego wyżej Łukasza Węgrzyna z tematem doszlifowanym w praktyce. I udało mu się, zrobił to. Powiedział, że właściwie nie ma pojęcia o Agile i nigdy takich umów nie robił. Zapadł w pamięć.

Marek Kirejczyk — Building an engineering culture — Marek opowiedział, o tym jak w jego firmie zbudowali specyficzną kulturę organizacji, żeby zachęcić developerów do pracy właśnie w tej a nie innej organizacji. Głównym filarem tej kultury jest wykorzystanie hackatonów, które są stosowane zarówno w rekrutacji jak i rozwoju kompetencji pracowników. Typy Hackathonów: Produkt, Funkcjonalność, Jakaś technologia, Hardware

Jurgen Appelo — Keynote — Managing for Happiness — no cóż, znane na całym świecie nazwisko, więc nadaje się na keynote. Ale czy ktoś nie widział Jurgena? To jest typowy przykład prelegenta z zawodu, który odgrzewa te same kotlety w różnych częściach świata. Prezentacja wyćwiczona, robiona kilka razy. Wdrożyć Management 3.0. i w biurze zalęgną się jednorożce. Ile można.

Oana Juncu — Purposeful Agile — ciekawe ćwiczenie pokazujące o ile łatwiej jest zmienić coś u kogoś innego niż u siebie.

Podsumowanie

Nadal w naszej opinii AgileByExample pozostaje jedną z najlepszych konferencji w temacie Agile. W każdej edycji coś wartościowego znajdzie zarówno osoba początkująca jak i wytrawny praktyk. Ilość prezentacji i przekazywanych informacji jest naprawdę duża. Równoległe ścieżki sprawiają, że nawet jeśli prezentacja nie przypadnie do gustu, to można zastosować prawo dwóch stóp w praktyce :) Czy były słabe wystąpienia? Były? Czy da się tego uniknąć? Niestety nie. Ciężko dobrze ocenić prezentację po abstrakcie. Można by pozbyć się odgrzewanych kotletów. Ale z drugiej strony może newbies jeszcze ich nie widziały. Ogólnie pozycja obowiązkowa dla każdego, kto uważa, że z Agile ma coś wspólnego. Jeśli nie byłaś na tej edycji, networkingu i warsztatów nie da się nadrobić, ale nagrane wystąpienia są dostępne na YouTube.

AgileByExample 2016 — nasza subiektywna relacja #1

AgileByExample 2016 — nasza subiektywna relacja #2

AgileByExample 2016 — nasza subiektywna relacja #3