Ewa Koprowska, Krzysztof Biernat — Can You scale-down with dignity?

Na konferencji Agile nie może zabraknąć projektu Everest. Tym razem Ewa Koprowska nie wystąpiła ze stałym partnerem, Michałem Kopytem, który już opuścił PZU.  Zobaczyliśmy nową osobę z projektu Everest, Krzysztofa Biernata. Prezentacja była prowadzona w sposób bardzo statyczny. Tajemnicą poliszynela jest to, że projekt Everest dobiega końca i trzeba go wygasić. Niektórzy nie czekając końca już zaczęli uciekać. Firma oferuje bonusy lojalnościowe. Prelegenci postawili przed sobą ambitny cel, żeby zrobić rozwiązanie projektu po ludzku i zadbać o ludzi. Zwykle firmy mówią dziękuję za współpracę, nie przedłużamy zamówienia i do widzenia. PZU zaczęło kampanię informacyjną, rozmowy z ludźmi i poprosiło firmy rekrutacyjne o aktywne szukanie pracy dla części zaangażowanych. Co ciekawe, projekt w między czasie będzie dalej pracował w trybie wytwórczym. Do lipca 2017 z 500 osób zaangażowanych ma pozostać 100. Dobrze postawionym celem jest dostarczenie tego wydania bez spadku jakości. Pomysł skalowania w dół w Everest skłąda się z 3 kroków:

  1. Remember Values
  2. Set your Goal
  3. Engage People

Jak opowiadanie o planie na 2017 rok ma się do Agile By Example? Nie wiemy. Jaki będzie skutek? To się okaże na ABE2017 :)

Inni

Tomasz Dzierżek — The 4 Hours Scrum Master — w skrócie zainspirowany książką Tima Ferrisa opowiadał o pomysłach jak być bardziej efektywnym w małej ilości odstępnego czasu. Tak na prawdę były to bardzo podstawowe informacje dla Scrum Masterów.

Mariusz Sieraczkiewicz — Effective meeting facilitator — powiedział nam o tym, że spotkania powinny mieć agendę. Wow!

Andrea Provaglio — Leading — zaprowadził publiczność do serwisu kawowego

Łukasz Węgrzyn — So far so good… so what­ — the legal side of Agile - od kilku praktycznie lat na każdej konferencji Agile pojawia się Łukasz Węgrzyn, żeby zrobić swój przećwiczony show o kontraktach. Ktoś tego nie widział jeszcze? W zeszłym roku też był na ABE. Trzeba przyznać, że inni prawnicy próbujący podjąć ten temat w ciekawy sposób nie dają sobie tak dobrze rady. Jednak temat oklepany. Tym razem było trochę inaczej, ale raczej nie w dobrym tego słowa znaczeniu.

Kuba Ruiz — Why not Agile? - prawnik mówił po prawniku i znowu o umowach. Chyba błąd w agendzie. Kuba musiałby zrobić coś niezwykłego, żeby przebić wspomnianego wyżej Łukasza Węgrzyna z tematem doszlifowanym w praktyce. I udało mu się, zrobił to. Powiedział, że właściwie nie ma pojęcia o Agile i nigdy takich umów nie robił. Zapadł w pamięć.

Marek Kirejczyk — Building an engineering culture — Marek opowiedział, o tym jak w jego firmie zbudowali specyficzną kulturę organizacji, żeby zachęcić developerów do pracy właśnie w tej a nie innej organizacji. Głównym filarem tej kultury jest wykorzystanie hackatonów, które są stosowane zarówno w rekrutacji jak i rozwoju kompetencji pracowników. Typy Hackathonów: Produkt, Funkcjonalność, Jakaś technologia, Hardware

Jurgen Appelo — Keynote — Managing for Happiness — no cóż, znane na całym świecie nazwisko, więc nadaje się na keynote. Ale czy ktoś nie widział Jurgena? To jest typowy przykład prelegenta z zawodu, który odgrzewa te same kotlety w różnych częściach świata. Prezentacja wyćwiczona, robiona kilka razy. Wdrożyć Management 3.0. i w biurze zalęgną się jednorożce. Ile można.

Oana Juncu — Purposeful Agile — ciekawe ćwiczenie pokazujące o ile łatwiej jest zmienić coś u kogoś innego niż u siebie.

Podsumowanie

Nadal w naszej opinii AgileByExample pozostaje jedną z najlepszych konferencji w temacie Agile. W każdej edycji coś wartościowego znajdzie zarówno osoba początkująca jak i wytrawny praktyk. Ilość prezentacji i przekazywanych informacji jest naprawdę duża. Równoległe ścieżki sprawiają, że nawet jeśli prezentacja nie przypadnie do gustu, to można zastosować prawo dwóch stóp w praktyce :) Czy były słabe wystąpienia? Były? Czy da się tego uniknąć? Niestety nie. Ciężko dobrze ocenić prezentację po abstrakcie. Można by pozbyć się odgrzewanych kotletów. Ale z drugiej strony może newbies jeszcze ich nie widziały. Ogólnie pozycja obowiązkowa dla każdego, kto uważa, że z Agile ma coś wspólnego. Jeśli nie byłaś na tej edycji, networkingu i warsztatów nie da się nadrobić, ale nagrane wystąpienia są dostępne na YouTube.

AgileByExample 2016 — nasza subiektywna relacja #1

AgileByExample 2016 — nasza subiektywna relacja #2

AgileByExample 2016 — nasza subiektywna relacja #3

WordPress PopUp Plugin