Krystian Kaczor
Latest posts by Krystian Kaczor (see all)

Agile w Biznesie Krystian Kaczor prowadzi

W tym roku przypadła mi zaszczytna rola poprowadzenia trzeciej już edycji konferencji Agile w Biznesie, która odbyła się 22 i 23 Września 2015 w hotelu Radisson Blue w Warszawie. To czym to wydarzenie odróżnia się od konkurencyjnych konferencji o tematyce Agile, jest na pewno widownia inna niż przy typowych wydarzeniach związanych z Agile. Tutaj zamiast ubranych na kolorowo i uzbrojonych w karteczki fanów Agile pojawiają się odziani w garnitury managerowie średniego i wysokiego szczebla. Zainteresowanie takiej widowni i oczekiwania są zatem zgoła inne. Nie będziemy rozmawiać o 101 sposobów na retrospekcję czy jak narysować króliczka bez odrywania ręki, ale raczej jak prowadzić transformację i jak osiągać mierzalne korzyści z Business Agility. Wszystko wskazuje na to, że organizatorzy z Computerworld odpowiednio dobrali prezentacje do potrzeb widowni. Nawet więcej, można powiedzieć, że Aleksandra Zygarska stanęła na wysokości zadania ściągając właściwych prelegentów z kraju i zagranicy. Nawet takie niespodzianki jak niespodziewane zorganizowanie wystąpienia przez Skype nie zakłóciły organizacji tego wydarzenia. Na prawdę należą się duże brawa dla Oli i jej zespołu. Starałem się z każdego wystąpienia wyciągnąć esencję, ciekawe pomysły czy strategie. Dzielę się moimi notatkami poniżej.

Dr. Burak Uluocak [Türkiye Finans Participation Bank], “The Case of Enterprise Agile Transformation: Türkiye Finans Participation Bank”

Stan wyższej konieczności (state of urgency) jest bardzo dobrym powodem do wprowadzenia Agile i pomaga uzyskać wsparcie managementu. Wystarczy jeden zapalony entuzjasta, żeby zmienić organizację. Zmiana była prowadzona tak jak zwykły projekt. Budżet i harmonogram mogą być mogą być szacowane w przybliżeniu za pomocą t‑shirt sizing. Podstawową jednostką jest zespół, który pracuje razem do końca nad jednym projektem. Dużą rolę w transformacji odgrywa grupa wsparcia Agile — Agile Studio (zobacz poniżej co na ten temat mówił Edgar). Nawet patrząc na zorganizowanie przestrzeni w firmie, widać zmiany. PMowie stali się SM, co nie jest dobrym pomysłem i przeszkadza w przejściu na Agile, ale to i tak duży krok na przód w porównaniu do tego co było do tej pory.

Edgar van Zoelen [Philips], “Sustainable Agile Transformation within Philips”

Agile is a mindset! Transformacja to wprowadzenie zmiany — 8 kroków Kottera (piszę o tym w swojej książce). State of urgency pojawił się też tutaj, kiedy większość zespołów nie dowoziła. Philips szukał radical changes do wprowadzenia. Żeby managerowie zrozumieli Agile wystarczyło 7‑minutowe video. CEO i CIO osobiście się zaangażowali w transformację i komunikowali to w w swoich wystąpieniach. Doing -> Becoming -> Being. W pilocie Accelerate wzięło udział 5 różnych zespołów i wszystkie odniosły sukces. Zostało powołane Agile Center of Excellence (Agile CoE). Transformacja Agile to nie jest one size fits all — korzystaj z Inspect & Adapt i stwórz własny model. Zespoły przechodzą przez program szkoleń online — Agile University, które są osadzone w kontekście Philipsa. Don’t start deploying SAFe — use it as a tooolbox. Udało się wdrożyć end to end Agile z off-shoring na poziomie 50%. Bądź nieugięty — nie będzie łatwo, czasem brakuje energii i motywacji. Grupa wsparcia Agile CoE napędza się od środka w takich momentach. Na co dzień nie widać zmian i nie ma satysfakcji, patrz co jakiś czas wstecz, żeby zobaczyć jak daleko zaszedłeś. Jeśli robisz naprawdę fajne i ważne rzeczy, to możesz dostać niespodziewane wsparcie, np. Jeff Sutherland przyjedzie na wewnętrzny event zupełnie za darmo!

Wojciech Chmielewski, Michał Kopyt [PZU], “Im więcej tym lepiej, czyli dlaczego Agile sprawdza się w dużych programach transformacyjnych? Na przykładzie projektu Everest”

Transformacja typu big bang jest możliwa i powoduje efekt kuli śnieżnej. Potrzebujesz odpowiedniej kadry. Duża organizacja jest jak tankowiec — mało zwrotna i ryzyko porażki jest duże. Zespoły Agile są jak flota żaglówek — lepiej manewruje i strata jednej żaglówki jest mniej dotkliwa. Kanban to też Agile i nie jest gorszy niż Scrum. Bądź przejrzysty (transprency), nie bój się tego. Dobrze wykonywane Przeglądy Sprintów i wykresy burndown pomagają w przejrzystości. Zespoły nauczyły się obnażać przed interesariuszami i zyskały na tym. Jeśli Product Owner jest przekonany o słuszności swoich decyzji, niech osobiście przekona zarząd. Coaching managerów wysokiego wspomaga zmianę.

Tomasz Chmielewski [ING Bank Śląski], “Organizacja pracy zespołu budującego bankowość internetową następnej generacji”

To już trzecia część opowieści prosto z frontu o Agile w tym obszarze organizacji. Dużo szczegółów i konkretów. Na początku ING pracowało z jednym dostawcą, później z trzema na jednym kodzie. To była nowość dla tej organizacji. Dostawca jest odpowiedzialny również za dostarczenie testów automatycznych. Coś czego nie było nigdy wcześniej to UX. Agile to nic niezwykłego, bo w poprzednim stuleciu tez można było pracować razem. Efekt uboczny Agile — ludzie zaczęli teraz ze sobą rozmawiać. PRawidłowe używanie Jiry spowodowało cud — pojawił się backlog. Scrum Masterzy, którzy nigdy nie odpuszczają są bardzo wartościowi.

Sebastian Klein [Blinklist], “Case study of Holacracy: How Blinkist got rid of management and tripled its revenues within 3 months”

Zapominamy o tym, że rzeczywiste relacje są inne niż struktura organizacji. Sebastian przeniósł nawyki kultury korporacyjnej i budowania hierachii z poprzedniej firmy. Holakracja pomogła zbudować bardziej wydajną organizację i taką, do której developerzy sami przychodzą. Dzięki nowym zasadom, wzrosła innowacyjność i zrealizowane zostały funkcjonalności wcześniej trudne do zrealizowania ze względu na strukturę firmy. Informacji o potrojeniu dochodów nie było.

Dariusz Gawroński [AXA Polska], “Dlaczego biznes boi się Scrum’a? Czyli Agile ze strony Product Ownera”

Jedyny Product Owner wśród prezentujących na konferencji Agile w Biznesie. Trudne zadanie pobudzenia publiczności po lunchu. Pierwsze spotkanie ze Scrum dla kogoś z zewnątrz może być trudne i dziwnie wyglądać. Można się bać, ale warto. Dobrze działający Scrum może spowodować, że biznes nie będzie nadążać za IT.

Marek Łubiarz, Borys Stokalski [CTPartners] “Zwinna organizacja”

Agile sprowadzony do zarządzania zmianą i zarządzania ryzykiem. Prezentujący uważają, że znają Agile, bo ich klienci używają tego i zorganizowali spotkanie “Przekroczyć Rubikon”. Agile źle działa, bo potrzebny jest refactoring. Wystąpienie poruszyło publiczność, która wytykała błędy w sesji pytań. No cóż, sponsor konferencji ma swoje prawa.

Marek Kowalczyk [Xstream], “Praca w złożonym środowisku: Innowacyjny produkt, Innowacyjny platforma – jak pracować z tym w Agile?”

Eksperymentuj — sprawdzaj co działa. Czasem trzeba zacząć od nowa. Obecna architektura przestała służyć zwinności. Chcemy planować, ale to plany mogą się zmieniać. Zespoły i organizacje nie uczą się — ciągle popełniają te same błędy. Kaizen.

Łukasz Węgrzyn, “Ja jestem zwinny, a mój kontrakt nie, czyli o prawnej stronie projektów Agile”

Praktycy kochają te umowy, które wcześniej widzieli. Umowy piszemy po to, żeby się bić — katy umowne. Wojny w IT nikt nie wygrywa. Dobra umowa to taka, która pozwala na rozminowanie konfliktu. KISS. Współczynnik zaufania do partnera biznesowego w Polsce to 30%, w krajach skandynawskich 70%. Odstąpienia od umowy nie można cofnąć. Dobrze przećwiczona prezentacja. Chyba na każdej konferencji mającej coś wspólnego z Agile była już prezentowana w podobnej formie.

Piotr Mynarski [eSKY.pl], “Doświadczenia z transformacji agile”

Nie ma uniwersalnych rozwiązań, a do niektórych elementów trzeba dorosnąć. Wracaliśmy do czystego Agile i Scrum. Do Agile prowadzi droga, którą organizacja musi znaleźć. Wprowadzanie zmian może uwidaczniać kolejne impedimenty do rozwiązania.

Dzień drugi — warsztaty

Agile w Biznesie Warsztat skalowanie LegoDrugiego dnia konferencji odbyły się warsztaty. Razem z Andrzejem Brandtem z Code Sprinters prowadziłem warsztaty ze skalowania Agile. Zaskoczyła nas biegłość uczestników w rozwiązywaniu trudności stawianych na ich drodze w symulacji miasta Lego. Managerowie biorący udział w warsztacie wykazali się dużą wiedzą na temat Agile. Przyszli po szczegóły, wsparcie i konkretne propozycje. Szybko przeszliśmy do dyskusji na temat kolejnych propozycji skalowania i rozwiązywania tych samych problemów na wiele sposobów. Na przerwach pomiędzy uczestnikami wywiązały się żarliwe dyskusje i networking.

Na warsztacie w temacie transformacji Agile u Kuby Szczepanika z Agile247.pl również prowadzone były ożywione dyskusje na bardzo konkretne tematy.

Podsumowanie

Agile w Biznesie NetworkingPoziom zdecydowanej większości prezentacji był wysoki i widać było trafienie z tematami w gusta publiczności. Uczestnicy żywiołowo dyskutowali i korzystali z wiedzy prelegentów również w przerwach. Poziom wiedzy w warszatatach i rozmowach oraz pytania, które padały ze strony obecnych napawają mnie optymizmem. Zaryzykuję stwierdzenie, że patrząc na uczestników konferencji w temacie Agile napawa mnie optymizmem zrozumienie i poziom wiedzy reprezentowane przez zespoły jak i kierownictwo wysokiego szczebla. Grupa, która może wymagać zaadresowania to kierownictwo średniego szczebla i mam nadzieję, że tutaj trafiamy  z tematami omawianymi na Agile Update.

WordPress PopUp Plugin