ISTQB — jak zdać egzamin?

ISTQB — jak zdać egzamin?

ISTQB w tej chwili jest jedynym dostawcą certyfikatów, więc może Cię zdziwić rozważanie na temat ścieżki ISTQB i ISEB. BCS, które oferowało ścieżkę ISEB połączyło standard z ISTQB jakiś czas temu. Ten wpis jest tłumaczeniem oryginalnego wpisu, który popełniłem lata tamu, kiedy jeszcze pisałem na blogu kaczor.info w dwóch językach. Anglojęzyczne posty nie zostały przeniesione po migracji do nowej platformy, ale to już dłuższa historia. Egzaminy ISTQB nie zmieniły się od tamtego czasu, więc warto przenieść te informacje na qagile.pl. Jak znajdzie się trochę slack time, to rozszerzę ten wpis o nowe tipy i przemyślenia.

Czytaj dalej
Egzaminy PSM — zmiany poziomów na PSM I, PSM II i PSM III

Egzaminy PSM — zmiany poziomów na PSM I, PSM II i PSM III

Zdecydowanie da się zauważyć, że nasi przyjaciele ze scrum.org nie mają przerwy wakacyjnej. Chwilę temu mieliśmy nowy Scrum Guide 2016, a od wczoraj obowiązują zmiany w Professional Scrum Master Assessment. Do tej pory mieliśmy po prostu dwa poziomy PSM I i PSM II, a teraz są aż trzy poziomy. I chociaż może się wydawać, że doszedł trzeci, to sprawa nie jest taka prosta.     Po co zmiana w egzaminach PSM? Byliśmy już przyzwyczajeni do dwóch stopni certyfikatów Professional Scrum Master, PSM I i PSM II. Jak pokazały doświadczenie i mierzalne rezultaty Liczba osób posiadających certyfikat  PSM I na całym świecie to w tej chwili 60069. Liczba osób posiadających certyfikat  PSM III (dawny PSM II) to w tej chwili 315. Czyli mamy 190-krotną różnicę. Nie można pochopnie wnioskować, że ludzie nie są zainteresowani wyższym niż PSM I certyfikatem. Zainteresowanie takie jest oczywiście mniejsze niż zainteresowanie PSM I, do którego voucher jest zazwyczaj komplementarną częścią szkolenia dla Scrum Masterów. Uczestnicy szkoleń certyfikowanych Professional Scrum Foundation i Professional Scrum Master otrzymują taki voucher automatycznie. Również w ramach szkoleń niecertyfikowanych taki voucher jest zakupowany. Więc chciał, nie chciał uczestnicy mogą podejść do egzaminu. Jest duża grupa, która chcąc wyróżnić się na rynku lub w organizacji poprzez posiadania wyższego certyfikatu “niż wszyscy”. Niestety poziom trudności egzaminu PSM II był tak duży, że tylko 30% osób podchodzących do egzaminu zdawało go, czyli osiągało poziom minimum 85%. Za przyczynę takiego stanu rzeczy można postrzegać z jednej strony formę opisową, z drugiej strony dużo większe zaawansowanie wiedzy i doświadczenia, których te pytania dotyczą. To już nie są proste pytania ze Scrum Guide i kilku książek. Pomimo dwóch godzin na egzamin, presja czasu jest duża, a wypowiedź musi być zrozumiała i trafić w gust trenera sprawdzającego egzamin. Wiem to z mojego doświadczenia. Okazało... Czytaj dalej
Definition of Done a kilka Zespołów Scrum

Definition of Done a kilka Zespołów Scrum

Kiedy zaczynałem pisać ten artykuł, miałem pomysł na prosty wpis poruszający temat Definition of Done w odniesieniu do kilku zespołów. O ile wydaje się, że ogólne zrozumienie czym jest Defintion of Done, to pojawiają się bardziej konkretne pytania. “Mam kilka zespołów, które pracują nad tym samym Produktem. Co powinno być w ich Definition of Done?” “Czy każdy może mieć różną Definition of Done” Jednak w miarę pisania doszedłem do wniosku, że podstawy mogą wcale nie być takie oczywiste. Zatem zacznijmy od podstaw. Definition of Done Definition of Done to standard/checklista określająca stan wykonanej pracy. Kiedy Zespół Developerski mówi, że coś jest zrobione/ukończone, czyli Done, to powinniśmy jasno wiedzieć co przez to rozumieją. Każdy ukończony element Backlogu Produktu (PBI) staje się elementem Przyrostu Produktu. Zatem Definition of Done tak naprawdę dotyczy stanu Przyrostu Produktu. Zgodnie z zasadą potencjalnie dostarczalnego Przyrostu na koniec każdego Sprintu, Definition of Done powinno określać taki właśnie stan. Jeżeli z ważnych przyczyn nie jesteśmy zdolni do dostarczenia takiego poziomu jakości, to nie ma sensu tworzyć idealnej Definition of Done, a w rzeczywistości dostarczać poniżej tego standardu. To by było zwykłe oszukiwanie i tworzenie długu technicznego nie wprost. Product Owner jest przekonana, że idzie bardzo dobrze, a w rzeczywistości mamy nieokreśloną ilość niewykonanej pracy. Taka sytuacja prędzej czy później przyniesie negatywne konsekwencje. Zatem Definition of Done powinna przedstawiać to, co jesteśmy w stanie osiągnąć. Można ją z czasem wzmacniać. Definiton of Done jest jasno ustalana pomiędzy Product Ownerem a Zespołem Developerskim. Natomiast zwykle nie rodzi się z próżni i nie jest po prostu wymyślana ad hoc. Podstawą do zbudowania Definition of Done są istniejące już w organizacji standardy. Organizacja lub dział IT zazwyczaj posiadają już pewne standardy, które są przestrzegane. Na przykład standardy kodowania... Czytaj dalej
Zmiany w Scrum Guide 2016 czyli Wartości Scrum

Zmiany w Scrum Guide 2016 czyli Wartości Scrum

6 lipca 2016 została opublikowana nowa wersja Scrum Guide, czyli Przewodnika po Scrum. Każdy miał swoje nadzieje, pomysły na tą zmianę, a okazała się ona objętościowo niewielka. Zostały dodane dwa paragrafy w nowym rozdziale Scrum Values. Jedyną zmianą jest dodanie Wartości Scrum jako część przewodnika. Czy jest to duża czy mała zmiana, to zależy od spojrzenia.

Czytaj dalej
Dlaczego szacowanie w godzinach to zły pomysł?

Dlaczego szacowanie w godzinach to zły pomysł?

Zdarza się, że na szkoleniach, albo pracuję z klientem spotykam duży opór kiedy rozmawiamy o szacowaniu w godzinach. Często mam wrażenie, że to jeden z punktów wysoko na liście własnej agendy uczestników szkolenia. Pojawiają się te same pytania. Dlaczego nie można szacować w godzinach? O co chodzi z tym Story Pointami? Czasem odpowiadam korzystając z pokrętnego poczucia humoru, że Story Point to jeszcze nic, poczekaj na Gumisie.

Czytaj dalej
Idealny Świat Scrum

Idealny Świat Scrum

Idealny Świat Scrum to jeden z tematów, na które często mówię i dorastają do własnych nazw, artykułów a nawet prezentacji. Określenie idealny nasuwa zaraz skojarzenie z utopijny, czyli nieistniejący. Zapewniam, że jest to jak najbardziej realna rzeczywistość. Idealny świat, to świat w którym Scrum będzie działał idealnie.

Czytaj dalej
Łączenie ról w Scrum

Łączenie ról w Scrum

Zawsze przy omawianiu ról pojawia się klasyczne pytanie “Czy można łączyć role”? Odpowiedź krótka jest taka, że niektóre tak, ale nie jest to zalecane. Takie pytanie pojawia się zwykle w kontekście pomysłów, żeby implementować Scrum po taniości. Bardzo rzadko jest tak, że zespół po prostu jest mały i pracuje w prostej domenie.

Czytaj dalej
Strona 1 z 1212345...10...Ostatnia »